Ամփոփվել է 2024 թվականի «100 գաղափար Հայաստանի համար» նորարարական նախագծերի և գիտատեխնիկական մշակումների հանրապետական երիտասարդական մրցույթը, տեղի է ունեցել հաղթողների պարգևատրման արարողությունը:
Ներկաներին ողջունել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ ընդգծելով, որ միջոցառումն ուղղված է երիտասարդների նորարարական մտածողության զարգացմանը և մրցույթի անվանակարգերն ընտրվում են՝ հաշվի առնելով ընթացիկ տարում առկա մարտահրավերներն ու պետության առաջնահերթությունները:
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» անվանակարգում հաղթողին ներկայացրել և մրցանակը նրան է հանձնել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը։
Նախարարի առաջին տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կազմակերպիչներին շատ կարևոր և ոգևորող նախաձեռնության համար։
Միջոցառման շրջանակում շնորհակալագրեր են հանձնվել «100 գաղափար Հայաստանի համար» մրցույթի կազմկոմիտեի և փորձագիտական հանձնաժողովի անդամներին՝ այդ թվում ԲՏԱՆ գիտատեխնիկական վարչության պետի տեղակալ Անդրանիկ Սարգսյանին։
Այս տարի մրցույթն անցկացվել է 5 անվանակարգում։ Մրցույթի կազմկոմիտեի և փորձագիտական հանձնաժողովի անդամների համատեղ նիստի արդյունքներով հաղթել են հետևյալ նախագծերը՝ հեղինակներից յուրաքանչյուրն արժանանալով 500.000-ական դրամ մրցանակի։ Հաղթողներն են.
«Ֆիզիկամաթեմատիկական գիտություններ» անվանակարգ. «STEAM հետազոտող/STEAM Explorer», հեղինակ՝ Մարիամ Մարտիրոսյան,
«Ռազմական անվտանգություն» անվանակարգ. «Մեքենայական ուսուցման կիրառությունը ռադարային թիրախների դասակարգման համար», հեղինակ՝ Վրույր Գրիգորյան,
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» անվանակարգ. «Զարկ», հեղինակ՝ Վիգեն Խաչատրյան,
«Կանաչ տնտեսություն» անվանակարգ. «Կանաչ տնտեսության նորարարական լուծումներ գյուղատնտեսական թափոնների հենքով համակցված ազդեցության կենսաքայքայվող բաղադրակազմեր», հեղինակներ՝ Տիգրան Սողոմոնյան, Սամվել Բաղդասարյան,
«Կանաչ տնտեսություն» անվանակարգ. «Ժամկետանց և ոչ պիտանի դեղամիջոցների պատշաճ հավաքագրման, պահեստավորման և հետագա վնասազերծման ուղիները Հայաստանի Հանրապետությունում», հեղինակներ՝ Մանե Սահրադյան, Փերի Ղուկասյան, Անգելինա Հարությունյան: