Բրիտանական Rolls-Royce ինժեներական կոնցեռնը բանակցություններ է սկսել պոտենցիալ առևտրային հաճախորդների հետ միջուկային միկրոռեակտորների ներդրման շուրջ, որոնք նույնպես ակնկալում է մատակարարել՝ տիեզերքում օգտագործելու համար, գրում է Financial Times-ը։
Ըստ Rolls-Royce-ի նորարարական միջուկային և հատուկ նախագծերի տնօրեն Ջեյք Թոմփսոնի, ընկերությունը ուսումնասիրում է նման ռեակտորների տեղակայման հնարավորությունը տվյալների կենտրոնների, հանքարդյունաբերության և հեռավոր համայնքների համար:
Բացի քաղաքացիական ինքնաթիռների շարժիչներից, կոնցեռնը շուրջ 60 տարի է, ինչ սուզանավերի ռեակտորներ է մատակարարում Մեծ Բրիտանիայի թագավորական նավատորմին։
«Էներգիայի կարիքները արագորեն աճելու են, ըստ էության, աշխարհին անհրաժեշտ կլինի այն ամենը, ինչ կարող է օգտագործել»,-ասել է Թոմփսոնը:
Rolls-Royce-ի միկրոռեակտորները մշակվել են Բրիստոլում 100 հոգուց բաղկացած թիմի կողմից: Ի տարբերություն ճնշված ջրով դասական միջուկային ռեակտորների, այդ ռեակտորները կսառեցվեն գազի միջոցով, ինչը զգալիորեն կբարձրացնի ջերմաստիճանի ռեժիմը։
Ջեռուցվող գազը կօգտագործվի որպես վառելիք էլեկտրաէներգիա արտադրող տուրբինների համար։
Rolls-Royce միկրոռեակտորները կաշխատեն հարստացված ուրանի վրա։ Երկրի վրա վառելիքը կարելի է փոխել, բայց տիեզերքում դա քիչ հավանական է: Թոմփսոնի խոսքով՝ ընկերությունը բրիտանական իշխանությունների հետ սերտ համագործակցությամբ կաշխատի վառելիքի անվտանգ պահեստավորման և ոչնչացման սխեմաների վրա։
Նախատեսվում է միկրոռեակտորի երկու տարբերակ, որոնք տարբերվում են չափերով և հզորությամբ։ Նման ռեակտորի միջուկի սպասարկող ժամկետը մոտ տասը տարի է։