Ադրբեջանը ցանկանում է արդեն մոտակա շաբաթների ընթացքում վերսկսել Հայաստանի հետ բանակցությունները՝ խաղաղ համաձայնագրի չհամաձայնեցված կետերի շուրջ: Այդ մասին հայտարարել է Իլհամ Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը:
Ի՞նչն էր խանգարում դա անել հիմա: Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը.
«Հետաքրքիր է, որ այդ թեմայի շուրջ, երկու օրվա ընթացքում արտահայտվել է առնվազն 5 ադրբեջանցի բարձրաստիճան պաշտոնյա:
Նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը ռուսաստանյան «ՏԱՍՍ» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է, քանի որ մինչև նոյեմբերի վերջ Ադրբեջանի ողջ ուշադրությունը սևեռված է լինելու COP29-ի վրա, պատճառը դա է, որ առաջխաղացում չկա:
«Վստահորեն ասում եմ, որ դեկտեմբերի սկզբից կվերսկսվի գործընթացը՝ խաղաղ համաձայնագրի տեքստի վերաբերյալ»,-ասել է Հաջիևը։
Ընդ որում նա Հայաստանին է դրանում մեղադրել, որ վերջին շաբաթներին, իբրև թե, որևէ տեղաշարժ չկա, որ «Հայաստանը ժամանակին չի պատասխանել Ադրբեջանի առաջարկներին, ինչի հետևանքով որոշակի դանդաղեցում կա գործընթացում»:
Իրականում իրականությունը 180 աստիճանով հակառակն է, քանի որ Հայաստանն այդ համաձայնագրի տեքստի 10-րդ խմբագրումը դեռևս օգոստոսին է ներկայացրել Ադրբեջանին, իսկ Ադրբեջանը պատասխանել է միայն հոկտեմբերի վերջին օրերին, հաջորդ անգամ արդեն կարծես ավելի արագ է պատասխանել՝ նոյեմբերի 5-ին Հայաստանը ստացավ փաստաթղթի 11-րդ խմբագրումը և հավանաբար շուտով իր դիտարկումները կանի:
Խնդրին երեկ անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը»:
Ի՞նչ են ասում Բաքվում՝ կոնկրետ ո՞ր կետերի շուրջ են լինելու բանակցությունները: