Այսօր մոլորակի կլիմայի փոփոխության խնդրին նվիրված COP29 համաշխարհային կոնֆերանսի երկրորդ օրն է: Բաքվում իր աշխատանքը շարունակող ֆուրումին բարձրաստիճան հյուրերի հետ Իլհամ Ալիևը երկկողմ հանդիպումներ է ունենում:
Հայաստանի մասնակցության վերաբերյալ տարբեր հայտարարություններ են հնչել: Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը.
«Այս թեման ի սկզբանե շահարկում էր Ադրբեջանը, օրինակ՝ դեռ ամիսներ առաջ, COP29-ի գործադիր տնօրեն Էլուր Սուլթանովը, ով Ադրբեջանի բարձրաստիճան պետական այր է, հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին COP29-ին հրավիրելը Ադրբեջանի կողմից բարի կամքի դրսևորում է, այն դեպքում, երբ այս միջոցառումը ՄԱԿ-ի միջոցառումն է և Ադրբեջանն էլ, ընդամենը, այդ միջոցառման վայրն է: Ադրբեջանը  պարտավոր էր ուղղել հրավեր բոլորին, ինչը և արել է: Այսինքն՝ այս հարցում ևս Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում էին օգտագործել իրենց այդ կարգավիճակը:
Հայաստանի մասնակցության թեմային այսօր անդրադարձել են Ադրբեջանի մի շարք գործիչներ, մասնավորապես ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ բառացիորեն հետևյալն է ասել.
«Չնայած Հայաստանը գրանցել է իր մի քանի ներկայացուցչի, մենք նրանց մասնակցության ականատեսը չենք, կարծում եմ նրանց համար դա բաց թողնված հնարավորություն է»:
Այսինքն՝ խոսում է Հայաստանի չմասնակցելու մասին որպես արդեն կայացած փաստ:
Նույն հարցին անդրադարձել է նաև նախագահի օգնական Հիքմեդ Հաջիևը: Նա նույնպես հայտարարել է, որ Հայաստանը չի ուղարկել Ադրբեջան իր պատվիրակներին, մեջբերեմ նրա խոսքերը.
«Հայաստանը և այդ երկրի հետ կապված ուժերը փոխարենը մասնակցեն այդ բանակցություններին, ընտրել են հակաադրբեջանական քարոզչության ուղին»:
Նշեմ, որ Հայաստանը ո՛չ բոյկոտի մասին է հայտարարել, ո՛չ էլ, ընդհանրապես, հայտարարել է, որ չի մասնակցելու COP29-ին»:
Իսկ Ալիևը իր ելույթում Հայաստանի մասնակցության հարցին անդրադարձե՞լ է: Կժամանե՞ն արդյոք օտարերկրացի բոլոր այն հյուրերը, որոնք հաստատել էին իրենց մասնակցությունը:
Մանրամասները՝ ամբողջական հարցազրույցում։