Երկուշաբթի օրը Բաքվում իր աշխատանքը կսկսի ՄԱԿ-ի հովանու ներքո անցկացվող կլիմայի փոփոխության հարցով СOP29 միջազգային կոնֆերանսը: Ադրբեջանի կողմից հարվիրված ոչ բոլոր գործիչներն են համաձայնվել մեկնել Բաքու: Ո՞ր միջազգային կազմակերպություններն են ներկայացված լինելու, և արդյո՞ք Հայաստանը մասնակցելու է: Թեմային հետևել է Արտյոմ Երկանյանը և մանրամասներ ներկայացրել «Հորիզոն»-ի տաղավարում․
«Դե իհարկե, ՄԱԿ-ը առաջին անձով է ներկայացված լինելու: Անտոնիո Գուտերեշը կմեկնի Բաքու, քանի որ հենց ՄԱԿ-ն է կազմակերպում այս կոնֆերանսը: Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, որքան հասկանում եմ, նույնպես մասնակցելու է: Այդ կոնֆերանսին մասնակցության նախնական համաձայնություն էր տվել Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը, և Ալիևի համար չափազանց կարևոր էր նրա մասնակցությունը: Անգամ ծրագրում հիշատակվում է այն մասին, որ նա պետք է ելույթ ունենար հենց բացման օրը, սակայն երկու օր առաջ հայտնի դարձավ, որ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը չի մեկնելու Բաքու, և այդ կապակցությամբ Ադրբեջանում զանգվածային տեղեկատվական արշավ է սկսվել: Ոչ միայն քննադատում են նրան, այլև մեղադրում են շանտաժի մեջ և համարում, որ տեղի ունեցածը դեմարշ է: Սա հուշում է, որ, ամենայն հավանականությամբ, Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի կողմից ինչ-որ նախապայման է եղել, որը Ալիևը հրաժարվել է կատարել, և չի բացառվում, որ այդ նախապայմանը անուղղակիորեն կապված է եղել Հայաստանի հետ:
Իհարկե, չեն մասնակցելու նաև Եվրախորհրդարանի նախագահը, Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղարը և ԵԽԽՎ նախագահը. նրանց անգամ հրավեր չի ուղարկվել: Դա զարմանալի չէ, հաշվի առնելով, որ մի քանի օր առաջ Եվրախորհրդարանում տեղի ունեցավ գիտաժողով, որը կոչվում էր «COP 29 Բաքվում. թաքցնելով էթնիկ զտումները»: ԵԽԽՎ գերմանական պատվիրակության ղեկավար Ֆրանկ Շվաբը, ով նախաձեռնել էր ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունների սահմանափակումը, ցանկացել էր մասնակցել COP 29-ին և մտադիր էր հայտ ներկայացնել, սակայն Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարեցին, որ բոլոր ԵԽԽՎ պատգամավորները, ովքեր կողմ են քվեարկել ադրբեջանական պատվիրակության սառեցման օգտին, պերսոնա նոն գրատա են Ադրբեջանում: Հավանաբար չեն մասնակցի Եվրախորհրդարանի այն 52 պատգամավորները, խոսքը այն պատգամավորների մասին է, ովքեր դիմել էին ԵՄ-ին և տարբեր կազմակերպությունների, կոչ անելով պահանջել Ադրբեջանի իշխանություններից մինչև կոնֆերանսի գումարումը ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին: 17 միջազգային կազմակերպություններ դիմել են նույն պահանջով, և այդ կազմակերպությունների ղեկավարները նույնպես Բաքու չեն հրավիրվել»: