«Ինտերնետ կառավարման հայաստանյան 9-րդ համաժողովը»՝ ArmIGF2024-ը, նոյեմբերի 5-ին կրկին համախմբել էր ոլորտի մասնագետներին, պետական, հասարակական, մասնավոր հատվածների ներկայացուցիչներին, ինտերնետի ապագայով ու հնարավորություններով հետաքրքրված անձանց։ Ինչպես տեղեկացնում են ԲՏԱ նախարարությունից, նոյեմբերի 5-ին՝ արդեն 9-րդ անգամ, մեկնարկել է ավանդական դարձած համաժողովը, որն այս տարի անցկացվում է «Կիբեռիրականություն և անվտանգ թվային ապագա» խորագրի ներքո։
Բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկաներին ողջունել և համաժողովին արդյունավետ ընթացք է մաղթել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը։
«Մենք համարում ենք, որ ինտերնետ տիրույթը պետք է լինի այն տարածքը, որտեղ մարդիկ կկարողանան արտահայտվել և զգալ իրենց շատ ապահով։
Մեր թվայնացման օրակարգում մենք անչափ կարևորում ենք կիբեռպաշտպանության առումով մի քանի քայլ առաջ լինելը և թվային լուծումներ նախագծելիս՝ կիբեռանվտանգ միջավայր ապահովելը»,- նշել է Գևորգ Մանթաշյանը, ընդգծելով նաև ԱԲ-ի և այլ առաջավոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ ապատեղեկատվության տարածման պաշտպանության ուղղությամբ տարվող աշխատանքների, ինչպես նաև ինտերնետի ազատ և արժեքահեն կառավարման կարևորությունը։
Խոսվել է միջոցառման կարևորության, Հայաստանում կիբեռանվտանգության, թվայնացման, հեռահաղորդակցության ոլորտներում պետական քաղաքականության, առաջ եկած խնդիրների և դրանց լուծման հնարավորությունների շուրջ։
Այնուհետև տեղի են ունեցել պանելային քննարկումներ։
«Հայաստանը թվային խաչմերուկում. ինչպե՞ս կառուցել և ղեկավարել հայկական թվային նավատորմը» պանելային քննարկմանը մասնակցել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության թվայնացման վարչության պետ Արշակ Քերոբյանը։
Հաջորդիվ տեղի ունեցած քննարկումներն անցկացվել են «Անձնական տվյալների պաշտպանության խնդիրները նոր ընդունվող իրավական
ակտերում», «Կիբեռանվտանգային խնդիրները և մարտահրավերները միջազգային փորձը և համագործակցության եզրերը», «WSIS+20 թարմացումները՝ 2024թ. կազմակերպված միջոցառումների շրջանակներում, Համացանցի կառավարման ապագան, Համաշխարհային թվային պայմանագիր և Ապագայի համաժողովի արդյունքների վերլուծություն», «Ազգային բովանդակության զարգացումը համացանցում, ազգային դոմենային տիրույթ, մարտահրավերներն ու զարգացումները» թեմաներով։
Համաժողովը կազմակերպել է «Ինտերնետ կառավարման հայաստանյան համաժողով» միջգերատեսչական խումբը՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության , «Ինտերնետ հանրություն» և «Ինտերնետ հասարակության Հայաստան հատված» ՀԿ-ների հետ համագործակցությամբ։
Համաժողովին մասնակցում են միջազգային 5 կազմակերպությունների և 7 երկրների՝ Սերբիայի, Էստոնիայի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Հոլանդիայի, Վրաստանի, Ուզբեկստանի ներկայացուցիչներ՝ համատեղ քննարկելով ինտերնետի կառավարմանն առնչվող բազմաթիվ հարցեր ու խնդիրներ։