Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետը կոչ է արել հայկական կոնյակը չանվանել կոնյակ, քանի որ, ինչպես ինքն է ասել, մենք չունենք դրա իրավունքը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է որ հայ արդադրողները խնդիրներ են ունենում արտերկրում ոգելից ընպելիքի անվան հետ կապված: Վարչապետի խոսքերով, «Կոնյակ» անունը ֆրանսիացի արդյունաբերողների մենաշորհն է ու մենք դա պետք է հարգենք:
Ինչո՞ւ է մենաշնորհ: Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը:
«Ֆրանսիացիները և եվրոպացիների ճնշող մեծամասնությունը կարծում են, որ կոնյակ կարող է անվանվել միայն այն բրենդին, որը արտադրվել է այն խաղողից, որը աճում է Ֆրանսիայի Շարանտա նահանգի Նոր Ակվիտանիա շրջանի Կոնյակ քաղաքի արվարձաններում:
Ընդամենը 78.000 հա տարածք է, այդ տարածքից դուրս աճեցված խաղողից կոնյակ արտադրվել չի կարող: Այսինքն՝ կարող է արտադրվել ըմպելիք, որը «Կոնյակ» անունը կրելու իրավունք չունի, այդպես են կարծում ֆրանսիացիները և դա են ենթադրում նաև Եվրամիության ընդունած ակտերից մի քանիսը:
Այնտեղ շատ հստակ, աշխարհագրորեն ամրագրվում է այդ տարածքը, այդ 78.000 հա-ը, և նաև այն տեխնոլոգիան, որի խախտման դեպքում, անգամ այդ շրջանում արտադրված կոնյակը կոնյակ չի»,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Ինչո՞ւ է այդքան շահեկան պահպանել «Կոնյակ» անվանումը և ինչո՞ւ անվանել բրենդի, եթե կարելի է ստեղծել սեփական բրենդը: