Վաղը Վրաստանում կկայանան հերթական խորհրդարանական ընտրությունները: Հայաստանում գտնվող Վրաստանի քաղաքացիները կկարողանան քվեարկել Երևանում գտնվող Վրաստանի դեսպանատանը բացված ընտրատեղամասում:
Ո՞ր ուժերն իրական շանս ունեն խորհրդարան անցնելու ու կառավարություն ձևավորելու: Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը:
«Թեև ընտրություններին ներկայացված է 19 քաղաքական ուժ, սակայն, խորհրդարան անցնելու իրական շանս դրանցից 5-ն ունեն:
Ակնհայտ ֆավորիտ է ներկայումս իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը և Միխայիլ Սաաակաշվիլիի թիմակիցների շուրջ ձևավորված դաշինքը, բայց ևս 3 կուսակցություններ կամ քաղաքական ուժեր կան, որոնք հավակնում են այդ 3-րդ ուժ կոչվածի դերին: Դրանցից մեկը նախկին վարչապետ Գեորգի Գախարիայի թիմակիցների կուսակցությունն է, 2-րդը՝ «Ուժեղ Վրաստան» դաշինքն է, որը ձևավորել են մի խումբ տեխնոկրատներ և գործարարներ և լիբերալ բնույթ ունեցող «Հանուն փոփոխությունների» դաշինքն է:
Վերջին 4 արևմտամետ կուսակցությունները կարող էին միավորվել, այդպիսի հույս ուներ Վրաստանի նախագահ Զուրաբիշվիլին, ով փորձել էր նպաստել նրանց համախմբմանը: Համախմբումը չհաջողվեց, բայց նախագահի նախաձեռնությամբ մի խումբ կուսակցություններ ստորագրեցին՝ այսպես կոչված «Վրացական խարտիան», որով պայմանավորվեցին խորհրդարան անցնելու դեպքում ձևավորել կոալիցիա և հաղթելու դեպքում ստեղծել անցումային ժամանակավոր կառավարություն՝ տեխնոկրատներից բաղկացած»,-ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Հայկական թեման ընտրություններում օգտագործվե՞լ է որպես գործիք: Քանի հայրենակից կարող ենք ունենալ ապագա խորհրդարանում և ինչպե՞ս է անցել ընտրարշավը Ջավախքում: