«Հեռանկարն» այսօր հյուրընկալել է քաղաքագետ Էդգար Վարդանյանին: Անդրադարձ է եղել վերջին քաղաքական զարգացումներին: Երկու ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ տարածաշրջանում էին, սկզբում Ադրբեջանում, հետո՝ Հայաստանում. ինչո՞վ է պայմանավորված ամերիկյան կողմի այս ակտիվացումը, ինչի մասին է սա խոսում, ի՞նչ ուղերձներ կային Բայդենի՝ Ալիևին և Փաշինյանին հանձնված նամակներում: Այս հարցերի շուրջ է ծավալվել զրույցը: Էդգար Վարդանյանը պատասխանել է նաև հարցին, թե արդյոք Բայդենի նամակներում, ակնարկ կա այն մասին, որ Ադրբեջանը չգնա էսկալացիայի ԿՈՊ-29-ից հետո, ինչի մասին մտահոգություններ կան հայաստանյան քաղաքական դաշտում:
«Միանշանակ, հիմնական ուղերձը հենց դա է: Մտայնությունը հետևյալն է, որ նույնիսկ եթե չկնքվի պայմանագիրը մինչև տարեվերջ, ապա Ադրբեջանը, առնվազն, պետք է ապահովի գետնի վրա խաղաղությունը, թեկուզ հարաբերական խաղաղությունը, որը այսօր կա»,- նշել է Վարդանյանը: