Տասնամյակներ տևած դատական նիստերից հետո Երուսաղեմի հայոց պատրիարքությանը հաջողվել է վերականգնել սեփականության իրավունքը Թուրքիայում գտնվող անշարժ գույքի մի շարք օբյեկտների նկատմամբ: Անկարայի դատարանը, ի վերջո, բավարարել է պատրիարքության հայցը, իսկ ի՞նչ օբյեկտների մասին է խոսքը և որն է հաջորդ քայլը լինելու․ «Հորիզոնի» տաղավարում մանրամասներ է ներկայացրել Արտյոմ Երկանյանը։
« Դեռևս 2012 թվականին Երուսաղեմի հայոց պատրիարքությունը մի շարք հայցերով հանդես էր եկել թուրքական դատարաններում՝ պահանջելով վերականգնել գույքի վերաբերյալ իր սեփականության իրավունքը: 1973-ին Թուրքիայի Հիմնադրամների գլխավոր վարչությունը կոնֆիսկացիայի էր ենթարկել հայկական հիմնադրամներից իրենց պատկանող գույքը (հողատարածքներ, շենքեր և այլն): Այդ հայցերից մեկը վերաբերում էր Մար Յակուբ հայկական հիմնադրամին պատկանող գույքին: Հիմնադրամը, իր հերթին, պատկանում էր Երուսաղեմի հայոց պատրիարքությանը:
Հայցից մի քանի տարի անց առաջին ատյանի դատարանը որոշել էր, որ հայցը անհիմն է և մերժել էր այն: Պատրիարքությունը բողոքարկել էր վերաքննիչ դատարան, որը ևս համարել էր, որ առաջին ատյանի դատարանի վճիռը տեղին է, և ուժի մեջ էր թողել այն: Դրանից հետո որոշումը բողոքարկվեց Սահմանադրական դատարանում, որն էլ գտավ, որ պատրիարքության փաստարկները հիմք ունեն և նկատեց, որ առաջին ատյանի դատարանի վճիռը անտեսում է պատրիարքության իրավունքները, ու գործը հետ ուղարկեց կրկին առաջին ատյան: Այս անգամ Անկարայի առաջին ատյանի դատարանը համաձայնեց այդ փաստարկների հետ և որոշեց, որ հիմնադրամը պետք է վերականգնվի, ինչպես նաև՝ հիմնադրամի գույքային իրավունքները: Այդ որոշումը կայացել է անցած շաբաթ»,- ասաց Արտյոմ Երկանյանը: