Ադրբեջանի մեջլիսի պատգամավորները դիմել են երկրի վարչակազմին՝ առաջարկելով վերանայել հարաբերությունները ԱՄՆ-ի հետ: Այդ մասին խորհրդարանի այսօրվա նիստում հայտարարել է մեջլիսի նախագահ Սաբիհա Գաֆարովան:
Ի՞նչ են կոնկրետ առաջարկում: Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը.
«Ադրբեջանի մեջլիսի 43 պատգամավորներ նամակով դիմել են արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովին՝ առաջարկելով չեղարկել Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի մի շարք համաձայնագրեր, հիմնականում՝ ռազմական ոլորտին վերաբերող: Իրենց գրած նամակում ասվում է, թե «ամերիկացիները ձգտել են դրան, որ ադրբեջանական հողերը մնան հայկական օկուպացիայի ներքո: Ընդգծում են, որ Միացյալ նահանգների վերաբերմունքը Ադրբեջանի նկատմամբ ոչ կոնստրուկտիվ էր՝ անկախություն հռչակելու առաջին իսկ օրից:
Կոնկրետ հիշատակում են միջկառավարական համաձայնագրերը, որոնք մեջլիսի պատգամավորները առաջարկում են չեղարկել: Դրանց թվում են ռազմական ոլորտում հարաբերությունների մասին համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է 1997թ.-ին, և ռազմական ոլորտում փոխծառայություններ մատուցելու մասին համաձայնագիրը, որը 2013թ.-ին է ստորագրվել:
Միաժամանակ, առաջարկում են դադարեցնել բոլոր տեսակի նոր համաձայնագրերի ստորագրման վերաբերյալ բանակցությունները և արգելել Ադրբեջանի տարածքում ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության գործունեությունը և չեղարկել այդ գործակալության հետ բոլոր՝ մինչ այժմ ստորագրված համաձայնագրերը»,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Ի՞նչն է հարաբերություններում լարվածության պատճառը: Մանրամասները՝ ամբողջական հարցազրույցում: