Պաշտպանության նախարարության նոր ծրագրով ՀՀ ԶՈւ տարեկան մինչև 400 զինծառայող կարող է արտոնյալ պայմաններով հիփոթեքով ձեռք բերել բնակարան, որի կանխավճարն ու սուբսիդիան տրամադրում է պետությունը։ Այս մասին նշվում է ՀՀ ՊՆ «մատչելի բնակարան զինծառայողներին» ծրագրի նախագծում, որ ներկայացվել է այսօր։
Հիփոթեքային վարկերը տրամադրվում են առավելագույնը 20 տարի ժամկետով։ Վարկառուի համաձայնությամբ վարկը կարող է տրամադրվել ավելի կարճ ժամկետով: Զինծառայողներին վարկերը տրամադրվում են բնակարանի կամ տան 90 տոկոսի չափով, իսկ 10 տոկոս կանխավճարը տալիս է պետությունը։
Եթե զինծառայողը գնում է բնակարանը ոչ թե այն կառուցողից, այլ երկրորդական շուկայից, վարկի կանխավճարը հաշվարկվելու է այդ տարածաշրջանում ձևավորված բնակարանների կամ բնակելի տների շուկայական միջինացված արժեքների հիման վրա։ 2017 թվականի ամփոփ տվյալներով՝ առուվաճառքի պայմանագրերի համաձայն՝ Հայաստանում բնակարանների ու տների մեկ քառակուսի մետրի գինը կազմել է հետևյալը։ (Գրաֆիկներում՝ որքան մեծ է եռանկյունը, այնքան թանկ են բնակարանները (տները), որքան աջ՝ այնքան հեռու են Երևանից, որքան վեր՝ այնքան մեծ է այդ բնակավայրի բնակչությունը։ Գույներով քաղաքները խմբավորված են ըստ մարզերի)։
Բնակարանների ու տների գնման համար հիփոթեքային վարկերը զինծառայողներին կտրվեն առավելագույնը 9 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով, որի 4 տոկոսն էլ իր վրա կվերցնի պետությունը։ Սուբսիդավորման արդյունքում զինծառայողը կվճարի 5 տոկոս տարեկան տոկոսադրույք։
Ավելին, եթե բնակարանը կամ տունը գնվում է հենց կառուցապատողից, ծրագիրը հնարավորություն է տալիս մնացած 5 տոկոսն էլ մարել եկամտահարկի հաշվին։
Հիփոթեքային վարկի սուբսիդավորման այս պայմանները կարող են դադարեցվել, եթե զինծառայողը հեռացվում է զինված ուժերից։ Դա զինծառայողին չի սպառնում, եթե նրան ազատում են ծառայության ժամկետի ավարտի կամ նմանատիպ այլ պատճառներով։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ՊՆ նախագծին կից ներկայացված հիմնավորման մեջ նշվում է, որ պետությունից անհատույց բնակարան ստանալու համար հերթագրված է 4000 գործող և նախկին զինծառայող, մինչդեռ «պետության տնտեսական հնարավորությունները թույլ էին տալիս լավագույն դեպքում տարվա ընթացքում իրականացնել մինչև 100 բնակարանների կառուցման և տրամադրման գործընթաց, որի արդյունքում շահառուների թիվը տարեցտարի աճում է»։ Հիմնավորման համաձայն՝ այս համակարգն արդեն սպառել է իրեն։
Նոր համակարգով ևս որոշակի սահմանափակումներ կան։ Մասնավորապես առաջարկվում է տարեկան սուբսիդիաներ տրամադրել հետևյալ առավելագույն չափերով.
Այս ծրագրից օգտվելիս զինծառայողները կարող են հիփոթեքով վարկ ստանալ մինչև 28․5 միլիոն դրամ արժեքով բնակարան գնելու համար։ Ավելի թանկ բնակարանի համար դիմելու դեպքում նախարարությունը կսուբսիդավորի վարկի միայն նշված չափի մարումը։