«Հեռանկարն» այսօր հյուրընկալել է քաղաքագետ Լիլիթ Դալլաքյանին: Անդրադարձ է եղել տարածաշրջանում լարվածության մեծացմանը, ինչը, իհարկե, չի կարող չմտահոգել մեզ: Որո՞նք են Հայաստանի համար սպառնալիքները, զարգացումների ի՞նչ սցենարի դեպքում ներգործություն կլինի Հայաստանի վրա: Իսկ որքանով է հավանական նոր էսկալացիան՝ Բաքվում նոյեմբերին նախատեսված գագաթնաժողովից հետո, և ինչը կարող է զսպել Ադրբեջանին: Այս հարցերին է պատասխանել քաղաքագետը, նաև խոսել Եվրաինտեգրման հարցով հանրաքվեի թեմայից, հայ-ռուսական հարաբերություններից, Բագրատ Գալստանյանի գլխավորած շարժումից: Արդյո՞ք այդ շարժման նոր ակտիվացումը կապ ունի տարածաշրջանում լարվածության աճի հետ:
«Ես միշտ համարել եմ, որ շարժումը հենված է արտաքին ազդեցությունների վրա: Ռուսաստանը այստեղ երբեք հեղինակություն ունեցող անձանց վրա խաղադրույք չի կատարում: Ռուսաստանը ունի մի քանի կարևոր գործիքներ: Դրանցից մեկը տնտեսական շանտաժն է՝ Լարս, ատոմակայան, գազի գին…մարդիկ կարող են սոցիալական ցնցումների մեջ հայտնվել: Ու կարևոր չէ, Բագրատ Գալստանյա՛նը կղեկավարի շարժումը, թե՛ ուրիշը: Ռուսաստանը կարող է դա անել: Այնպես որ 10-15 հազարով էլ կարելի է իրավիճակը սրել»,-ասել է Լիլիթ Դալլաքյանը:
Հարցազրույցն ամբողջությամբ՝ տեսանյութում: