Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունն այսօր ներկայացրել է «Մատչելի բնակարան զինծառայողներին» ծրագրի նախագիծը, որով նախատեսվում է սուբսիդիաներ տրամադրել ՀՀ ԶՈՒ այն զինծառայողներին, ովքեր մտադիր են բնակարան գնելու հիփոթեքային վարկ վերցնել։
ՀՀ ՊՆ նախագծին կից ներկայացված հիմնավորման մեջ նշվում է, որ պետությունից անհատույց բնակարան ստանալու համար հերթագրվել է 4000 գործող և նախկին զինծառայող, մինչդեռ «պետության տնտեսական հնարավորությունները թույլ են տալիս լավագույն դեպքում տարվա ընթացքում իրականացնել մինչև 100 բնակարանների կառուցման և տրամադրման գործընթաց, որի արդյունքում շահառուների թիվը տարեցտարի աճում է»։
Հիմնավորման համաձայն՝ այս համակարգն արդեն սպառել է իրեն։
Ծրագրից չեն կարող օգտվել այն զինծառայողները, որոնք նախկինում օգտվել են պետական ֆինանսական աջակցության այլ ծրագրից, բնակարան ձեռք բերելու համար ստացել են անհատույց պետական ֆինանսական աջակցություն կամ սեփականության իրավունքով ստացել են բնակարան:
Այս ծրագրից օգտվելիս զինծառայողները կարող են հիփոթեքով վարկ ստանալ մինչև 28,5 միլիոն դրամով բնակարան գնելու համար։ Ավելի թանկ բնակարանի համար դիմելու դեպքում նախարարությունը կսուբսիդավորի վարկի միայն նշված չափի մարումը։
Նախագծի ամբողջական տարբերակը հասանելի է այստեղ։