Կկարգավորվի ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ուսանողների ուսման վարձի լրիվ կամ մասնակի փոխհատուցման նպատակով կրթաթոշակի տրամադրման գործընթացը – ShantNews – Շանթ Հեռուստաընկերություն – Լուրեր – Shant TV Online
Կկարգավորվի ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ուսանողների ուսման վարձի լրիվ կամ մասնակի փոխհատուցման նպատակով կրթաթոշակի տրամադրման գործընթացը
15:48 26.09.2024
Կառավարությունը փոփոխություններ և լրացումներ է կատարել նախկինում ընդունած որոշումներից մեկում՝ 2023 թ. սեպտեմբերի 19-ից հետո Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ԼՂ-ում նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական, բարձրագույն և հետբուհական կրթական ծրագրեր իրականացրած ուսումնական հաստատությունների առկա և հեռակա ուսուցման համակարգի ուսանողների հաջորդող ուսումնական տարիների ուսման վարձի լրիվ կամ մասնակի փոխհատուցման նպատակով կրթաթոշակի տրամադրման գործընթացը կարգավորելու նպատակով: Ինչպես նաև կհստակեցվեն 2024-2025, 2025-2026, 2026-2027 ուսումնական տարիների համար սահմանված կրթաթոշակի առավելագույն չափերը, որոնց փոխարեն առաջարկվող փոփոխությունների և լրացումների համաձայն՝ կգործեն նոր սահմանաչափեր և սկզբունքներ: Ըստ այդմ՝ 2025-2026 ուսումնական տարվանից սկսած կրթաթոշակի հավակնության համար ամրագրվել է առաջադիմության շեմ (միջին որակական գնահատականի 75 տոկոս և ավելի տոկոս), ինչպես նաև 2024-2025 ուսումնական տարվանից սկսած սովորողին կրթաթոշակ տրամադրվելու է ըստ կիսամյակների:
Այս և թեմայի վերաբերյալ չզեկուցվող փաթեթով ընդունված մեկ այլ որոշմանն անդրադառնալով՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ ըստ այդմ՝ առաջարկվում է հստակեցնել անհրաժեշտ աջակցությունը մինչև կրթական մակարդակում ուսումնառության ավարտը, ինչը նշանակում է, որ մինչև ուսումնառության ավարտը ուսանողների աջակցության հնարավորություններն ընդլայնվում են: «Ընդ որում՝ այս տարի աջակցությունը կտրամադրվի նույն պայմաններով և նույն հիմունքներով: 2025-2026 ուսումնական տարվանից, այսինքն՝ հաջորդ ուսումնական տարվանից նախատեսում ենք ներառել նաև միջին որակական գնահատականի կամ ՄՈԳ-ի շեմ՝ առնվազն 75 տոկոսի չափով, որը թույլ կտա նաև խրախուսել ավելի լավ առաջադիմությունը, ինչը առաջին հերթին հենց մեր ուսանողներին թույլ է տալիս ավելի լավ մասնագետ դառնալ և ավելի մրցունակ լինել իրենց նախընտրած ոլորտում: Կարևոր է, որ այս փոփոխություններով հանում ենք նաև ուսման վարձի փոխհատուցման առավելագույն սահմանաչափը: Պետք է հիշեցնեմ, որ նախորդ տարի այս կարգավորումը ներառել էինք, որպեսզի նպաստեինք ուսանողների՝ ավելի համաչափ բաշխմանը մեր բուհերում: Սակայն հաշվի առնելով, որ խոսում ենք փաստացի սովորող ուսանողների մասին, ապա այս դրույթի անհրաժեշտությունը դուրս է գալիս: Եվ նաև այս սահմանաչափի վերանայումը նաև հնարավորություն է տալիս, որ 100 տոկոս փոխհատուցում ստանան բոլոր այն դեպքերում, որտեղ նախորդ տարվա այս դրույթի պատճառով ամբողջական փոխհատուցում արդյունքում չէր ձևավորվում»,- ասել է նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև այն հանգամանքը, որ աջակցությունը տարածվելու է նաև այս տարի բուհեր ընդունված, ինչպես նաև քոլեջներ ընդունված՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակից ուսանողների համար: Այն կվերաբերի շուրջ 180 ուսանողի: Վերջիններս նույնպես այս տարի այս նույն պայմաններով կունենան հնարավորություն՝ ուսման վարձի փոխհատուցում ստանալու կրթաթոշակի տեսքով, և նրանց համար նույնպես հաջորդ տարվանից կգործի ՄՈԳ-ի շեմը:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ նախորդ տարի այս որոշման շրջանակում 1-ին կիսամյակում 1834 բուհերի ուսանողների ուսման վարձ է փոխհատուցվել, իսկ 2-րդ կիսամյակում ուսանողների թիվը բուհական մակարդակում աճել է մինչև 2134-ը: Ինչ վերաբերում է քոլեջների ուսանողներին, ապա 1-ին կիսամյակում արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթական ծրագրերով 919 սովորողի է փոխհատուցվել, իսկ 2-րդ կիսամյակում՝ 1133-ի: «Այսինքն՝ այս որոշումը վերաբերում է հազարավոր ուսանողների՝ քոլեջներում և բուհերում, և նրանք այս որոշման ընդունմամբ կարող են վստահ լինել, որ ֆինանսական համապատասխան աջակցությունը կա, և նրանք կարող են կենտրոնանալ իրենց ուսման և դրա որակի վրա»,- նշել է նախարարը:
Ի պատասխան Մհեր Գրիգորյանի հարցին, նախարարը պարզաբանել է՝ ծրագրով 2024 թ.-ին շահառուների թիվը ավելի քան 4000 է, նրանք բուհերի և քոլեջների ուսանողներ են: