Հայաստանը խաղում է ոչ թե գլոբալ խաղացողների շահերի բախման, այլ համընկնման կետում. Վիգեն Սարգսյան
Անկախության սկզբնական շրջանից միջազգային փորձագետների կողմից հաճախ նշվում էր, որ Հայաստանը պետք է ընտրություն կատարի տարբեր հզոր խաղացողների միջև, սակայն Հայաստանը խաղում է ոչ թե գլոբալ կամ տարածաշրջանային խաղացողների շահերի բախման, այլ նրանց շահերի համընկնման կետում։ Այս մասին այսօր Մոսկվայի անվտանգության համաժողովին հայտնեց Վիգեն Սարգսյանը։
«Ամենուր գտնվում են «բարեկամներ», որոնք լոբբիստների, կեղծ լրատվամիջոցների ու հետազոտական կենտրոնների միջոցով Արևմուտքում Հայաստանին փորձում են ներկայացնել որպես Ռուսաստանի ղեկավարությամբ գործող խամաճիկ պետություն, իսկ Ռուսաստանում՝ որպես թշնամու կողմն անցածի, որ փորձում է նստել միանգամից երկու աթոռի»,– նշել է Վիգեն Սարգսյանը։
Պաշտպանության նախարարի խոսքերով՝ բազմաբևեռ աշխարոհւմ Հայաստանի վարած բաց ու հետևողական քաղաքականությունը արդյունքներ է տալիս ու ցույց տալիս, որ Հայաստանը համագործակցում է բոլոր կողմերի հետ։ Սարգսյանը բերեց Մյունխենի անվտանգության համաժողովում Հայաստանի վերաբերյալ ասված խոսքերը, ըստ որոնց՝ Հայաստանը կարողանում է համատեղել տարբեր ինտեգրացիոն կազմակերպություններին իր անդամակցությունը։
«Լինելով ՀԱՊԿ հիմնադիր անդամ՝ Հայաստանն այս կազմակերպությունն ու Ռուսաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունները դիտարկում է որպես իր անվտանգության ապահովման գլխավոր արտաքին գործոն։ Մենք հպարտ ենք նրանով, որ հետևողականորեն հանդես ենք եկել ու շարունակում ենք հանդես գալ ՀԱՊԿ ուժային բաղադրիչի զարգացման դիրքերից, և որ հենց Հայաստանի նախագահելու տարվա ընթացքում է Հավաքական անվտանգության խորհրդի կողմից հաստատվել մեր կազմակերպության անվտանգության ռազմավարությունը»,– նշեց Վիգեն Սարգսյանը։
Նախարարի խոսքերով՝ Հայաստանը շարունակելու է աշխատել ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի կարողությունների զարգացման, ինչպես նաև խաղաղապահ ուժերի կայացման համար։
«Միաժամանակ Հայաստանն արդյունավետորեն համագործակցում է ՆԱՏՕ-ի հետ՝ անհատական գործընկերության ծրագրի շրջանակներում։ Հայաստանի խաղաղապահները Լիբանանում և Մալիում ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցելու զուգահեռ, մասնակցում են նաև ՄԱԿ ԱԽ կողմից արտոնված ՆԱՏՕ-ի առաքելություններում Աֆղանստանում և Կոսովոյում»,– նշեց Վիգեն Սարգսյանը։
Պաշտպանության նախարարը հիշեցրեց, որ տնտեսական հարաբերություններում ևս Հայաստանը պահում է բոլորի հետ համագործակցելու քաղաքականությունը՝ համագործակցելով և՛ ԵՄ, և՛ ԵԱՏՄ երկրների, և՛ Իրանի, Չինաստանի, Հնդկաստանի, արաբական ու լատինաամերիկյան պետությունների հետ։
Վիգեն Սարգսյանի ելույթի ամբողջական տեսագրությունը հասանելի է ShantNews.am-ի YouTube-յան էջում։