Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի՝ իրենց տներն անվտանգ վերադառնալու իրավունքը չափազանց կարևոր է հայ ժողովրդի արժանապատվությունը և տարածաշրջանում կայունությունը վերականգնելու տեսանկյունից: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարիսը՝ Հայաստանի Անկախության օրվա առիթով ամերիկահայ համայնքին հղած շնորհավորական ուղերձում։
Քամալա Հարիսը նշել է նաև, որ հավատարիմ է Հայաստանի և նրա հարևանների միջև կայուն խաղաղության հաստատմանը, որը հաշվի կառնի երկրների ինքնիշխանությունը, անկախությունը և տարածքային ամբողջականությունը: Ուղերձում Հարիսը նշել է, որ հարկավոր է նաև միշտ հիշել Հայոց ցեղասպանության ողբերգությունը, որը շարունակում է ձևավորել հայ ժողովրդի ինքնությունը։ Թեմային հետևել է Արտյոմ Երկանյանը և «Հորիզոնի» տաղավարում մանրամասներ ներկայացրել.
«Ես մի քանի հանգամանքի վրա ուշադրություն դարձնեմ. առաջինն այն է, որ նամակը Սպիտակ տան պաշտոնական բլանկի վրա չէ: Դա նշանակում է, որ սա ոչ թե ԱՄն փոխնախագահի, այսինքն՝ մոլորակի թիվ 1 գերտերության երկրորդ դեմքի ուղերձն է, այլ՝ ԱՄՆ նախագահի թեկնածուներից մեկի ուղերձն է: Դա, իհարկե, որոշ չափով նվազեցնում է այդ փաստաթղթի կշիռը:
2-րդը, փաստաթուղթը պաշտոնապես չի տարածվել Քամալա Հարիսի նախընտրական շտաբի կողմից, այն չի զետեղվել KamalaHarris.com կայքում, այլ ընդամենը փոխանցվել է հայկական կազմակերպություններին, որոնք արդեն իրենց խողովակներով տարածել են փաստաթուղթը: Կարծում եմ, որ դա նույնպես ինչ-որ չափով նվազեցնում է փաստաթղթի նշանակությունը:
3-րդ հանգամանքը. նամակը տարածվել է ՀՀ Անկախության օրվա կապակցությամբ, բայց հրապարակվել է տոնական օրվանից 4 օր անց: Հավանաբար, դա վկայում է այն մասին, որ Քամալա Հարիսի ընտրական շտաբի գաղափարախոսները մոռացել էին Հայաստանի Անկախության օրվա մասին և հիշել են, որ արժե արձագանքել միայն այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ի հայկական կազմակերպությունների ղեկավարներն են իրենց հիշեցրել այդ մասին:
Եվ 4-րդը. նամակում չկան կոնկրետ խոստումներ՝ ուղղված ամերիկահայերին»,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Ինչպե՞ս են ուղերձին արձագանքում Բաքվում: Ամերիկահայերը Հարիսին ձայն կտա՞ն և արդյոք նախագահի թեկնածուների ընտրական շտաբերում գնահատում են ամերիկահայերի ռեսուրսը: