Վատիկանը կրկին փող է վերցնում Ադրբեջանից․ արդյո՞ք դա քողարկված կաշառք չէ Արցախի հայկական ժառանգությունը ավղանական ճանաչելու դիմաց – ShantNews – Շանթ Հեռուստաընկերություն – Լուրեր – Shant TV Online
Վատիկանը կրկին փող է վերցնում Ադրբեջանից․ արդյո՞ք դա քողարկված կաշառք չէ Արցախի հայկական ժառանգությունը ավղանական ճանաչելու դիմաց
21:42 12.09.2024
Ադրբեջանը բարեգործական ծրագրերի քողի ներքո սկսել է ֆինանսական ներդրումներ անել Վատիկանում: Մեկնաբանները կարծում են, որ այդ ֆինանսավորումը կարող է քաղաքական ազդեցություն ունենալ: Ինչի՞ մասին է խոսքը։
«Հորիզոնի» տաղավարում Արտյոմ Երկանյանը մանրամասներ է հայտնել:
«Այսօր հայտնի դարձավ, որ Վատիկանի կառավարությունը և «Հեյդար Ալիևի հիմնադրամը» համաձայնագիր են կնքել, որի համաձայն՝ ադրբեջանական կողմն իր վրա կվերցնի Վատիկանի Սուրբ Պողոս տաճարի վերանորոգումը: Թե ինչ գումար է, լրատվամիջոցներում չի հիշատակվում, բայց կարող եմ ենթադրել, որ խոսքը միլիոնավոր եվրոների մասին է:
Ադրբեջանական կողմից փաստաթուղթը ստորագրել է «Հեյդար Ալիև հիմնադրամի» գործադիր տնօրեն Ալիքպերովը, ով միաժամանակ նաև Ադրբեջանի նախագահի օգնականն է, այսինքն՝ ըստ էության, պետական մակարդակի փաստաթուղթ է: Մինչ այս էլ Ադրբեջանը և «Հեյդար Ալիև հիմնադրամը» Վատիկանում ֆինանսավորել են մի շարք նախագծեր»,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Ավելին՝ ամբողջական հարցազրույցում: