Հայկական «Արագած» ընկերությունը «Ֆագոտ» հակատանկային կառավարվող հրթիռների համալիրի վրա տեղադրում է գիշերային տեսանելիության սեփական սարքեր ու մատակարարում զինված ուժերին։ Այս համագործակցությունը շարունակվում է արդեն երեք տարի։
««Ֆագոտը» կրակում է միայն ցերեկը։ Ջերմատեսիլս սարքը ցույց է տալիս նաև գիշերը, և համալիրը դառնում է շուրջօրյա։ Այսինքն, ցանկացած եղանակային պայմաններում, գիշեր-ցերեկ, թույլ մառախուղին, վատ տեսանելիության պայմաններում, մշուշում և այլն. ամեն ինչի մեջից ինքը տեսնում է և հնարավորություն ունի խոցելու հակառակորդի տանկերը՝ իր կրակի վարման առավելագույն հեռավորության վրա», – ShantNews.am-ի հետ զրույցում նշեց համալիրներն արդիականացնող «Արագած» ընկերության ղեկավար Հովհաննես Ղարիբյանը։
Մասնագետի խոսքով՝ համալիրն առանց արդիականացման կարողանում է ցերեկը թիրախները խոցել մինչև 4000 մետր հեռավորության վրա։ Այժմ այն նույնքան հեռավորության վրա թիրախները կարողանում է խոցել նաև գիշերը։
Արտասահմանյան զինված ուժերի հետ առայժմ գործարքներ չունեն, քանի որ հայկական բանակի պահանջեը մեծ է, և չեն հասցնի արտահանել։
«Հենց մի հատ [արտադրամասից] դուրս է գալիս, միանգամից գնում է, չի մնում։ Խմբաքանակ էլ չենք կարողանում հավաքել։ Պահանջը շատ է», – նշեց Հովհաննես Ղարիբյանը։
Ընկերության ղեկավարի խոսքով՝ հիմա արդիականացնում են միայն «Ֆագոտները», սակայն առանձին մոդուլներ ունեն նաև այլ զինատեսակների համար՝ մինչև 8000 մետր հեռավորությամբ դիտարկումներ անելու համար։