Հայաստանի բանակին մատակարարվող ռազմարդյունաբերական արտադրանք մատակարարելիս ուշադրություն է դարձվում այդ արտադրանքի տեխնոլոգիական հագեցվածությանը, քանի որ տեխնոլոգիաների կիրառումը բարձրացնում է զինատեսակների արդյունավետությունը։ «ArmHiTec» ցուցահանդեսի շրջանակներում հայկական արտադրանքը ներկայացնելիս ShantNews.am-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ ՊՆ ռազմարդյունաբերական պետական կոմիտեի նախագահի օգնական Ավետիք Քերոբյանը։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ ռազմարդյունաբերության ոլորտում ընտրվում են այն ուղղությունները, որտեղ հայկական ձեռնարկությունները կարող են մրցակցության մեջ մտնել։
«Մենք չունենք ծանր մեքենաշինություն և չենք էլ ուզում ունենալ։ Մենք չունենք ինքնաթիռաշինություն, և դա մեզ համար կարող է լինել միայն երազանք։ Բայց մենք ունենք հմտություններ, գիտելիքներ և ամենակարևորը՝ արդեն ունենք զարգացող փորձ, որն օգտագործելով կարող ենք լինել մրցունակ նաև արտաքին շուկաներում», – նշեց Քերոբյանը։
Պաշտպանության նախարարությունը նույնպես աջակցում է հայկական ընկերությունների արտադրանքի արտահանմանը, քանի որ միայն հայկական բանակի պատվերները կատարելով ընկերությունները չեն կարող բավարար եկամուտ ունենալ։
«Մենք ընդունում ենք, որ մեր բանակը սահմանափակ պատվեր է ունենալու, միշտ։ Եվ ընկերությունների կայուն զարգացման համար կարևոր է, որ նրանք դուրս գան արտաքին շուկաներ», – նշեց Քերոբյանը։
Ցուցահանդեսի սրահներից մեկում ՌԱՊԿ նախագահի օգնականը ցուցադրեց նաև այն զինտեխնիկան, որ արդեն պատրաստ է զինված ուժերին տրամադրման համար։ Նրա խոսքով՝ հայկական հարվածային անօդաչուները փորձարկվում են և շուտով կմտնեն սպառազինության մեջ: