Ռուս վերջին խաղաղապահները հեռացան․ Ստեփանակերտում ՌԴ հյուպատոսություն բացելու հեռանկարը դառնում է էլ ավելի անիրատեսական
Այսօր ավարտվել է Արցախից ռուս խաղաղապահների դուրսբերման գործընթացը: Ադրբեջանի պաշտապանության նախարարությունը հայտարարել է, որ երկրի տարածքը լքել է վերջին ռուս զինվորականը:
Դեռ մեկ ամիս առաջ էին անցկացնում խաղաղապահներին ճանապարհելու հանդիսավոր արարողությունը: Պարզվում է իրականում ո՞չ բոլորն էին դուրսբերվել: Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը:
«Այո այսօր պաշտոնական աղբյուրները տեղեկացնում են, որ ավարտվել է անձնակազմի, սպառազինության և ամբողջ տեխնիկայի դուրսբերման արարողությունը և ցուցադրում են տեսանյութ, որում երևում է, թե ինչպես է Ստեփանակերտի օդանավակայանի վերևում բարձրացվում Ադրբեջանի պետական դրոշը:
Նշեմ, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանում էր տեղակայված ռուս խաղաղապահների շտաբը:
Այստեղ մի քանի հանգամանքի վրա ուշադրությունը սևեռենք. առաջինը գիտեինք, որ խաղաղապահների դուրսբերումը սկսվել էր դեռևս ապրիլի 17-ին, իսկ մի մասը դրանից շուտ էր լքել Արցախը:
Ամենաբարձր մակարդակով որոշում էր կայացվել, որ նախատեսված ժամկետից 6 ամիս շուտ կսկսեն ռուս խաղաղապահները լքել Արցախը, իսկ մինչ այդ որոշ տեխնիկա, սպառազինություն արդեն տեղափոխվել էր հավանաբար Ուկրաինա, ուր այն ավելի անհրաժեշտ էր և դեռևս մայիսի 15-ին տեղի ունեցավ հրաժեշտի  պաշտոնական արարողությունը, սակայն պարզվեց դրանից հետո օրեր անց, որ ոչ բոլորն են լքել Ստեփանակերտի օդանավակայանի տարածքը, մի քանի տասնյակ զինվորականներ, հավանաբար սպաներ, այնուամենայնիվ մնացել են տարածքում և այժմ արդեն կարող ենք կռահել, թե ինչու»,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Ինչո՞ւ էր ռուսների համար այդքան կարևոր «մի ոտքի տեղ պահպանել» Արցախի տարածքում: Մանրամասները՝ ամբողջական հարցազրույցում: