Ռուսաստանը հայտարարել է Արցախում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու մտադրության մասին․ ի՞նչ է դա նշանակում
Հաստատվում են տեղեկություններն այն մասին, որ Ռուսաստանը մտադիր է մոտ ժամանակներում գլխավոր հյուպատոսություն բացել Արցախում: Բաքվի իշխանությունները դրա համաձայնությունը դեռևս չեն տվել:
Կարո՞ղ ենք տեղեկությունը պաշտոնական համարել: Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը։
«Այդ տեղեկության մասին իմացանք այն բանից հետո, երբ Մոսկվայում կայացավ Ռուսաստանի խորհրդարանի վերին պալատի միջազգային հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Գրիգորի Կարասինի հանդիպումը ադրբեջանցի իր գործընկերոջ՝ Մեջլիսի միջազգային հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Սամեդ Սեյիդևի հետ:
Ընդ որում ադրբեջանական կողմի մամլո հաղորդագրություններում այդ մասին ոչ մի հիշատակում չկա: Մինչդեռ ռուսական պետական ՏԱՍՍ գործակալությունը  Ստեփանակերտում հյուպատոսություն բացելու մասին լուրը վերնագիր է հանել և դա կարծում եմ պատահականություն չէ»,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Ինչո՞ւ է Մոսկվայի համար այդքան կարևոր հյուպատոսություն ունենալ Արցախի տարածքում: Կա՞ն նաև ուրիշ երկրներ, որոնք նույնպես մտադիր են Ստեփանակերտում կամ Շուշիում հյուպատոսություն բացել: