Ինքնաձիգի և նռնականետի հայկական վարժասարքերը հաջողությամբ կիրառվում են բանակում
Հայաստանում մշակված ու արտադրվող վարժասարքերը, որոնք նախատեսված են Կալաշնիկովի ավտոմատով ու ձեռքի հակատանկային նռնականետով կրակ վարելու համար, արդեն վաղուց հաջողությամբ կիրառվում են հայկական բանակում։
Պատի վրա լուսածրվող էկրանին հայտնվում են թիրախները, և առանց փամփուշտների, լարերով համակարգին միացված ինքնաձիգով արտադրող ընկերության մասնագետը ցուցադրում է կրակելու իր վարպետությունը։
«Համալիր վարժասարք է, որում ներկայացված են չորս զինատեսակներ՝ Կալաշնիկով ավտոմատի, Դրագունովի դիպուկահար հրացանի և ձեռքի հակատանկային նռնականետի իմիտատորներ։ Եվ համալիրը թույլ է տալիս միաժամանակ երեք կրակային կետերից մարտ վարել», – նշում է սարքը նախագծած ԵՄՄԳԻ-ի ինժեներներից Խաչիկ Օհանյանը։
Անհրաժեշտության դեպքում, սակայն, իմիտացիոն կրակակետերը կարող են ավելացվել, հասցվել մինչև 10-ի՝ ջոկի կազմով մարտական գործողության վարժանքներ անելու համար, առանց սենյակից դուրս գալու։ Արտասահմանից պատվերներ ունենալու դեպքում մասնագետի խոսքով՝ կարող են ավելի ընդլայնել համալիրի կարողությունները և վաճառել։
«Ձեր ուշադրությունը կգրավեմ այն բանի վրա, որ մեր օպերատորն ինքն է կառավարում զրահատեխնիկան, այսինքն ինտերակտիվ է … Կան նաև ստանդարտ կրակային քարտով նախատեսված վարժություններ, որ հրաձիգին վարժեցնում են քամու պայմաններում կրակել և այլն», – նշում է մասնագետն ու պարզաբանում, որ այս ամենն արվում է մարտականին ավելի նման պայմաններ ստեղծելու համար։