Հայկական համակարգը հետևում է տարածաշրջանի բոլոր ինքնաթիռներին
Զինված ուժերի տարբեր ռադարային համակարգերից հավաքվող տեղեկությունների միավորող ու համակարգող ծրագիրը մշակվել է Հայաստանում։ Այն հետևում է օդային բոլոր փոխադրամիջոցների թռիչքներին, ինչի շնորհիվ հնարավոր է տեսնել հակառակորդի ռազմական ինքնաթիռների թռիչքները իրական ժամանակում։
«Առաջինը վերցնում է ռադիոլոկացիան կայանների ինֆորմացիան, և դա մշակված չէ, մշակում է։ Երկրորդ քայլում իրականացնում է տարբեր կայաններից ստացված ինֆորմացիայի ընդհանրացում։ Մյուս խնդիրն էլ իր կապի համակարգով «սպառողներին» հաղորդելն է, ովքեր այդ ինֆորմացիան «սպառում են»։ Դա կլինի զենիթահրթիռային համալիր, կլինեն օդային իրադրության հետևող հրամանատարական կետեր և այլն», – նշեց համակարգը նախագծող «Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտի» բաժնի պետ Հմայակ Ղուկասյանը։
Համակարգը իրական ժամանակում հետևում է տարածաշրջանի օդային տարածքում թռիչքներ կատարող ցանկացած ինքնաթիռի, ուղղաթիռի։ Կախված այն բանից, թե ինչ ռադարներից է ստանում ինֆորմացիան՝ համակարգը կարող է օդում գտնվող սարքերին հետևել մինչև 200 կիլոմետր հեռավորություններում
Օդային սարքերի արագության, ուղղության և նման այլ բնութագրերի հիման վրա մասնագետներն այս համակարգով կարողանում են հայտնաբերել ռազմական ինքնաթիռներն ու ուղղաթիռները: