Գիտնականները պարզել են, որ 2023 թվականի ամառը եղել է ամենաթեժը վերջին 2000 տարվա ընթացքում
Յոհաննես Գուտենբերգի համալսարանի գերմանացի կլիմայագետները պարզել են, որ 2023 թվականի ամառը Երկրի վրա ամենաշոգն է եղել վերջին 2000 տարվա ընթացքում։ Պարզվել է նաև, որ նախկին կլիմայական հաշվարկները, հավանաբար, հիմնված են եղել ոչ ճշգրիտ ցուցանիշների վրա: Հետազոտությունը հրապարակվել է Nature գիտական ​​ամսագրում։
Փորձագետներն ասում են, որ իրենց բացահայտումները հիմնված են ծառերի օղակների լայնության ուսումնասիրության և 1850-1900 թվականներին կատարված վաղ կլիմայական հետազոտությունների արդյունքների հետ համեմատելու վրա:
Թիմը եզրակացրել է, որ 2023 թվականին Երկրի վրա միջին գլոբալ ջերմաստիճանը 2,07 °C-ով ավելի տաք էր, քան նախաարդյունաբերական մակարդակը: Սա ավելի բարձր է, քան 2015 թվականին Փարիզում կլիմայի միջազգային համաձայնագրի կողմերի կողմից որպես անվտանգ սահման սահմանած 1,5°C շեմը։
Գիտնականները նշել են, որ Փարիզի արձանագրության հեղինակները, ըստ երևույթին, սխալ են գնահատել նախաարդյունաբերական ջերմաստիճանը, որը սպասվածից մի փոքր ցածր է եղել:
Հետազոտողները հավելել են, որ իրենց բացահայտումները համահունչ են Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպության վերլուծությանը, որը 2023 թվականն անվանել է մարդկության քաղաքակրթության պատմության մեջ ամենաշոգ տարին և, հնարավոր է, ամենաթեժը վերջին 100,000 տարվա ընթացքում:
Թիմը ռեկորդային շոգի հիմնական պատճառ է համարել ջերմոցային գազերի արտանետումները և կլիմայական անսովոր ուժեղ երևույթը՝ Էլ Նինյոն։