Արագ սննդի ռեստորանների ուտեստները կարող են օգտակար լինել նաև օրգանիզմի համար, արագ սննդի ցանցերում նախապատվությունը պետք է տալ թարմ հացով աղցաններին, հավին և ռուլետներին, ասել է թերապևտ Թիմուր Ասանովը:
Նրա խոսքերով՝ մսի տարբեր տեսակների միջեւ ընտրություն կատարելիս պետք է նախապատվությունը տալ հավի մսին, այլ ոչ թե խոզի կամ տավարի։ Կարտոֆիլը նույնպես կարելի է ուտել, բայց ոչ մսի հետ համատեղ։ Ավելի լավ է ուտել խաշած կարտոֆիլ, այլ ոչ տապակած։ Սոուս ընտրելիս թերապևտը խորհուրդ է տալիս նախապատվությունը տալ կետչուպին կամ մանանեխին և չգնել մայոնեզի հիմքով սոուսներ։
Խմիչքներից բժիշկը խորհուրդ է տալիս ընտրել հանքային ջուր, թեյ, սուրճ առանց կաթի և շաքարի, քանի որ բոլոր քաղցր գազավորված ըմպելիքները մեծ քանակությամբ շաքար են պարունակում։
Ասանովը նաև սուշիի և ռուլետների սիրահարներին հիշեցրել է սպիտակ բրնձի կալորիականության մասին։
«Այդ ուտեստների անփոփոխ բաղադրիչը բրինձն է, որը համարվում է դիետիկ սնունդ: Այնուամենայնիվ, պետք է հասկանալ, որ չհղկված շագանակագույն բրինձը օգտակար է, քանի որ հենց իր կեղևի մեջ է պարունակում բազմաթիվ վիտամիններ և հանքանյութեր: Իսկ սպիտակ բրինձը միայն կալորիաներ է հաղորդում ուտեստներին և նպաստում է քաշի ավելացմանը, վերջապես, չարժե հրաժարվել սուշիից և ռուլետներից, բայց կարևոր է պահպանել չափը»,- հավելել է Ասանովը։