Գիտնականները պարզել են, թե ինչ խորությամբ են պլաստիկ մասնիկները թափանցում թոքեր
Սիդնեյի տեխնոլոգիական համալսարանի ավստրալացի գիտնականները պարզել են, թե ինչ խորությամբ կարող են պլաստիկ մասնիկները օդի հետ միասին ներթափանցել թոքեր։ Հետազոտությունը հրապարակվել է Environmental Advances (EnvAdv) գիտական ​​ամսագրում:
Մասնագետներն իրականացրել են շնչառության մոդելավորում երեք արագությամբ՝ դանդաղ, միջին և արագ, ինչպես նաև հաշվարկներում օգտագործել են երեք տարբեր չափերի պոլիմերային բեկորներ՝ խոշոր պլաստիկ, միկրոպլաստիկ և նանոպլաստիկ:
Մոդելը ցույց է տվել, որ շնչառության նորմալ արագությամբ օդում միկրոպլաստիկը կարող է ծածկել քթի խոռոչի մակերեսի կեսը։ Դանդաղ շնչելիս միջին չափի աղտոտող նյութերը հիմնականում կուտակվում են վերին շնչուղիներում՝ ներառյալ ռնգային խոռոչը, կոկորդը և շնչափողի կոկորդին հանդիպող տեղը։
Միևնույն ժամանակ, փոշու նման ավելի փոքր մասնիկները հավասարաչափ են բաշխվել վերին և ստորին շնչուղիների երկայնքով՝ թոքերի խորքում, որտեղ թափանցել են 1-ից 6 նանոմետր չափերի բեկորները։
«Խոշոր միկրոպլաստիկները վերին շնչուղիներում արագ նստվածքի հակում ունեին, իսկ փոքր նանոպլաստիկները շնչառական ուղիների ավելի խորը շերտեր դուրս գալու կամ հասնելու ավելի մեծ հավանականություն ունեն»,- նշել են մասնագետները։