Նշվել են տեղեկատվական անվտանգության ու ֆինանսական գրագիտության վերաբերյալ ամենավնասակար խորհուրդները
Շատերը սոցցանցերում հետևում են կեղծ փորձագետների խորհուրդներին և գումար կորցնում: Ֆինանսական փորձագետ Նիկիտա Կոնևը Газета.Ru-ին պատմել է, թե ինչ առաջարկություններ են խանգարում ձեզ խուսափել խաբեբայություններից ու խնայել: Նա թվարկել է սխալ խորհուրդները:
«Առաջին խորհուրդն է՝ շատ ծախսեք, և ավելին կվերադարձնեք: Նման համոզմունքները հանգեցնում են նրան, որ մարդը սկսում է ապրել իր հնարավորություններից վեր և չի կարողանում հասկանալ, թե ինչու չի կարողանում գումար խնայել: «Տղամարդը պետք է փող աշխատի, իսկ կինը՝ ծախսի», «Վարվիր հարուստի պես, և փողը կգա քեզ մոտ». սրանք ևս վնասակար կարծրատիպեր են», – բացատրել է նա:
Ոչ պակաս վատ խորհուրդը գուշակներին վստահելն ու էքստրասենսներին հավատալն է։
«Դժվար պահերին, երբ մարդ մտածում է, որ իրենից քիչ բան է կախված, շատերը հույս են փնտրում։ Գուշակների և աստղագուշակների ծառայությունների պահանջարկը մեծացել է։ Իհարկե, ձեր հորոսկոպը լսելու մեջ վատ բան չկա։ Բայց միանշանակ չարժե հետևել նման մասնագետների խորհուրդներին»,- հավելել է փորձագետը։
Սխալ է նաև այն միտքը, որ գլխավորը բարենպաստ միջավայր ստեղծելն է, իսկ ֆինանսական հոսքերը սպասեցնել չեն տա։
«Որոշ մարդիկ, ովքեր տարված են էզոթերիկ պրակտիկայով, դառնում են սնահավատ: Նրանք ոչ միայն փողի ծառ են աճեցնում, այլև իրենց ողջ կյանքը կազմակերպում են ֆինանսական ֆենշուիի համաձայն: Հետևյալ նշանները կարող են դրական հոգեբանական վերաբերմունք տալ, բայց սրանից իրական էֆեկտ ստանալու ակնկալիք ունենալ հաստատ չարժե»,- զգուշացրել է մասնագետը։