Ադրբեջանի կառավարությունը սկսում է Ստեփանակերտի զանգվածային բնակեցման ծրագիրը: Տեղեկությունն այդ մասին այսօր հաստատվել է պաշտոնապես:
Ո՞ւմ են բնակեցնելու Ստեփանակերտում: Թեմային «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը:
«Ադրբեջանի՝ փախստականների հարցերով պետական կոմիտեն այսօր պաշտոնական հաղորդագրություն է տարածել, որի համաձայն՝ այս տարվա երկրորդ կեսից, այսինքն՝ հուլիսից սկսած, մեկնարկում է այդ ծրագիրը, և որ առաջին փուլով Ստեփանակերտում կբնակեցվեն 78 ադրբեջանական ընտանիքներ, այսինքն՝ մոտ 500 հոգի: Եվ առաջին հերթին բնակեցումը սկսվելու է Ստեփանակերտի Կրկժան թաղամասից:
Նշեմ, որ Կրկժանում իսկապես ժամանակին ադրբեջանցիներ ապրել են, բայց մեծամասնություն երբեք չեն կազմել: Այնտեղ այժմ հատուկ շենքեր են կառուցվում:
Ինչ վերաբերում է Շուշիին, այնտեղ բնակեցումը կարելի է ասել արդեն մեկնարկել է: Ադրբեջանի նախագահի ներկայացուցիչ Քերիմովը ասել էր, որ Շուշիում մայիսին կսկսվի զանգվածային բնակեցումը: Այնտեղ 23 բազմաբնակարան շենքեր են կառուցվում, հավանաբար շինաշխատանքներն արդեն ավարտվել են:
Իլհամ Ալիևը ժամանակին ասել էր, որ մինչև 2026թ.-ի ավարտը Ղարաբաղում 140.000 ադրբեջանցի է ապրելու:
Մշակվել է հատուկ պետական ծրագիր, այն կոչել են «Մեծ վերադարձ», որի շտաբը ղեկավարում է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը, և հատուկ 17 աշխատանքային խումբ է գործում այդ շտաբի ներքո: Այս տարվա պետական բյուջեով գրեթե 2.5 մլրդ դոլար է հատկացվել այդ ծրագրի իրականացման համար, իսկ պատերազմից հետո մոտ 7 մլրդ դոլար է նույն նպատակին ծառայում:
Այդ ամենի նպատակը մեկն է՝ բացառել Արցախ հայերի հնարավոր վերադարձը, մի բան, ինչը Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունն է, որը բխում է Միջազգային դատարանի վճռից, և այժմ Ադրբեջանի իշխանություններն արդեն հիմք են ապահովում՝ այդ պարտավորությունը չկատարելու համար»,-ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Իսկ հայերի թողած տների ճակատագիրը ինչպիսի՞ն է լինելու: