Իմունոլոգը բացատրել է, թե ինչպես պետք է լվանալ միրգն ու բանջարեղենը
Իմունոլոգ-ալերգոլոգ Աննա Ռուսանովան խորհուրդ է տվել մրգերը լվանալ հատուկ միջոցներով կամ եռման ջրով։
Gazeta.Ru-ի հետ զրույցում բժիշկն ասել է, որ կեղտոտ մրգերն ու բանջարեղենը կարող են պարունակել մարդկանց համար վտանգավոր հելմինտներ։ Դրանցից ազատվելու համար պտուղը պարզապես ողողելը բավարար չէ։ Փորձագետի խոսքով՝ նեմատոդները կլոր որդերի դաս են, որոնք ավելի քիչ հայտնի են և ավելի վտանգավոր: Դրանք մարդու օրգանիզմ են մտնում հողի մասնիկների միջոցով, որոնք մնում են տարբեր արմատային բանջարեղենի և հատապտուղների վրա, ուստի չափազանց կարևոր է դրանք լավ մաքրել:
Մրգերը, բանջարեղենն ու հատապտուղները պարզապես ողողելը բավարար չէ, ուստի մրգերի ու բանջարեղենի լվացման համար պետք է օգտագործել հատուկ միջոցներ, որոնք վաճառվում են խանութներում, գրում է kp.ru կայքը։ Միևնույն ժամանակ, դուք չպետք է օգտագործեք սպասքի օճառ, քանի որ դրանք ջրով ողողելիս մրգի վրայից ամբողջությամբ չեն հեռանում: Կարող եք նաև օգտագործել ավանդական մեթոդներ. օրինակ՝ մանդարինները, նարինջները, գրեյպֆրուտները, կիտրոնները և այլ ցիտրուսային մրգեր կարելի է նախ եռացնել եռացրած ջրով, ապա լվանալ հոսող սառը ջրով: Բացի դրանից, կարելի է սնունդը մեկ ժամ թրմել սոդայի կամ աղի լուծույթում, ապա լավ լվանալ հոսող ջրի տակ։