Նստակյաց կենսակերպը և երկարատև նստակյաց աշխատանքը անցանկալի հետևանքներ են ունենում կազմվածքի և առողջության համար, զգուշացրել է սննդաբան, վերականգնողական մասնագետ և սպորտային բժիշկ Օլգա Պերևալովան։ Նա նշել է, որ ավելորդ քաշը և դրա հետ կապված հիվանդությունների ռիսկերը սպառնում են և՛ տղամարդկանց, և՛ կանանց:
«Եթե մարդը 9:00-ից 17:00-ն հնգօրյա ռեժիմով ժամանակ անցկացնում է համակարգչի առջև նստած, ապա ժամանակի ընթացքում նրա կազմվածքը կարող է զգալիորեն փոխվել, քանի որ շարժում չկա: Չէ՞ որ էներգիայի հիմնական սպառողը մկաններն են։ Իսկ երկար նստած մկանները, այդ թվում՝ հետույքի մկանները, որոնք պատասխանատու են քայլելու համար, սկսում են ատրոֆիայի ենթարկվել։ Լիմֆատիկ համակարգը, որը պետք է բարձրացնի լիմֆը ոտքերից դեպի սիրտ, թուլանում է։ Եվ սա արդեն լուրջ խախտում է։ Եթե մարդը երկար տարիներ նստում է, ուրեմն լիմֆոստազի խնդիր է առաջանում»,- բացատրել է նա Sputnik ռադիոյի եթերում։
Պերևալովան հիշեցրել է, որ ավելորդ կալորիաները միշտ վերածվում են ճարպի։ Կանանց մոտ, նստակյաց կենսակերպով, կարող է ձևավորվել գիրության հատուկ տեսակ, երբ աճում են հետույքն ու ազդրերը, հայտնվում է ցելյուլիտ, զգուշացրել է բժիշկը: