Նշվել է, թե ինչպես նիհարել մինչև ամառ առանց բազմոցից հեռանալու
Վարժությունները, որոնք կարելի է կատարել առանց բազմոցից իջնելու, ճիշտ սնվելու հետ զուգորդելով,, կօգնեն ձեզ մինչև ամառ նիհարել մի քանի կիլոգրամով մինչև ամառ, վստահեցրել է բալետի ավագ մարզիչ Լևիտա Ակուլինա Բախտուրինան։
Մասնագետն ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ նույնիսկ ֆիլմ դիտելիս կարելի է ֆիզիկական ակտիվությամբ զբաղվել։ Օրինակ՝ կարող եք նստել բազմոցին (կամ աթոռին), ուղղել մեջքը և ուղիղ ձեռքերը դնել նստատեղին։ Այնուհետև պետք է մեկ ոտքը ձգել առաջ՝ լարվելով ամբողջ երկարությամբ, և թաթը քաշել դեպի ձեզ, ապա հեռացնել։
«Վարժությունը կատարելիս կարող եք զգալ, որ ոտքի բոլոր մկանները ներգրավված են: Եթե ​​վարժությունը կատարեք միաժամանակ երկու ոտքերով, ապա որովայնը կմիանա աշխատանքին»,-ասել է Ակուլինա Բախտուրինան:
Բախտուրինան հավելել է, որ բազմոցի վրա կարող եք մարզել նաև ձեռքի մկանները։ Դուք պետք է նստեք բազմոցին՝ ձեր ոտքերը հատակին դնելով: Այնուհետև երկարացրեք և ձեր ձեռքերը տեղափոխեք մի կողմից մյուսը: Այնուհետև պետք է ձեռքերով պտույտներ կատարեք փոքր ամպլիտուդային շարժումներով։ Այս դեպքում ձեռքերը պետք է լարված լինեն, որպեսզի զգացվի մկանների աշխատանքը։