Ֆիզիկոսը բացատրում է, թե արդյոք կայծակը կարող է հարվածել անձրևանոցին
Որոշ մարդիկ ենթագիտակցական վախ ունեն բնական երեւույթներից, ինչպիսիք են ամպրոպն ու կայծակը, և դա առանց պատճառի չէ։ Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ մարդուն հաղթելու հավանականությունը 1:600 ​​հազար է, ասել է պրոֆեսոր Ռոման Շամինը:
«Շատերին հետաքրքրում է հարցը՝ կարող է ամպրոպի ժամանակ բացված սովորական անձրևանոցը «գրավել» կայծակը և դժբախտ պատահարի պատճառ դառնալ։ Տեսականորեն դա հնարավոր է։ Կայծակը հարվածում է տարածքի ամենաբարձր օբյեկտին: Համապատասխանաբար, եթե մարդը գտնվում է բաց, դատարկ տարածքում, օրինակ՝ ավտոկանգառում, և գլխավերեւում պահում է անձրևանոցը, ապա հարվածելու հավանականությունը զրոյական չէ։ Ռիսկը մեծանում է, եթե հովանոցով մարդը գտնվում է դաշտում, շենքերից կամ շինություններից հեռու։ Այս դեպքում ավելի լավ է հովանոցը փակել ու պառկել գետնին»,- պարզաբանել է նա։
Փորձագետի կարծիքով, ընդհանուր առմամբ, ամպրոպի ժամանակ ավելի լավ է ելնել վերաապահովագրության սկզբունքներից՝ չբարձրանալ բարձր վայրեր, չմտնել միայնակ ծառերի կամ սյուների տակ, փորձել պաշտպանվել վատ եղանակից։