ՀՀ ռազմարդյունաբերական արտադրանքի արտահանման ծավալը դեռ գոհացուցիչ չէ. փոխնախարար
Հայաստանի ռազմական արտադրանքի արտահանումների ծավալը դեռ գոհացուցիչ չէ։ Այստեղ դեռ առաջին քայլերն են կատարվում։ Այս մասին այսօր տեղեկացրեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ-ՊՆ ռազմարդյունաբերական պետական կոմիտեի նախագահ Դավիթ Փախչանյանը։
«Ռազմական տեխնիկայի շուկան շատ բարդ շուկա է, ու արագ նման շուկաներ մտնելը պրակտիկորեն անհնար է։ Պետք է փորձով համոզես, հաստատես, որ քա արտադրած տեխնիկան կբավարարի գնորդի պահանջները», – նշեց փոխնախարարը։
Հայկական ռազմական արտադրանքի մշակումներին ու հեռանկարներին անդրադառնալով՝ Փախչանյանը նշեց, որ ուսումնասիրել են ոլորտը և գիտեն, թե հայկական ռազմական արդյունաբերությունը որ ուղղություններում կարող է զարգանալ, որում՝ ոչ։
«Ուղղությունները, որոնք մենք համարում ենք մեզ համար կարևոր, և արդեն տեսնում ենք, որ հաջողությունների ենք հասնում, էլեկտրոնիկայի հետ կապված ուղղություններն են, կապը, ռադիոլոկացիան, հետախուզության հետ կապված խնդիրներ, ռոբոտացված համակարգեր, այդ թվում՝ ԱԹՍ-ներ, օպտիկա-էլեկտրոնիկա, լազերային տեխնիկա և այլն»,– նշեց Փախչանյանը։
Ասուլիսի ընթացքում Փախչանյանն անդրադարձավ նաև Ապրիլյան պատերազմից հետո դիրքերի կահավորմանն ու տեխնոլոգիական համալրմանը։ Հայկական արտադրության զինտեխնիկայի ու պաշտպանական միջոցների ամենաթարմ օրինակները ներկայացվելու են նաև վաղը՝ մարտի 29-ին, Երևանում մեկնարկող ArmHiTec պաշտպանական տեխնոլոգիաների ցուցահանդեսի ընթացքում։