Հոգեբանը զգուշացնում է զգացմունքների գերկուտակման վտանգի մասին
Տարբեր հույզեր զգալը նորմալ է: Այս մասին խոսել է կլինիկական հոգեբան Անաստասիա Կարդիակոսը։
Նա պարզաբանել է, որ, ըստ հոգեբանների, կան 11 հիմնարար հույզեր՝ մեղքի զգացում, զայրույթ, հետաքրքրություն, զզվանք, տխրություն, արհամարհանք, ուրախություն, ամոթ, վախ, զարմանք։
«Մարդկանց համար, ովքեր դժվարանում են հասկանալ, թե ինչ են զգում, կարող են հաշվի առնել Պլուչիկի հուզական շրջանակը. սա ամենապարզ զգացմունքային գունապնակներից մեկն է, որը մենք օգտագործում ենք», – ասել է մասնագետը Radio 1-ին տված հարցազրույցում:
Փորձագետի կարծիքով՝ էմոցիաները պետք է արտահայտվեն, հակառակ դեպքում դրանք կկուտակվեն ու կդրսեւորվեն այլ բանով։
«Օրինակ՝ զայրույթի պոռթկումները. եթե դրանք ժամանակին ճանաչենք և արտահայտենք, ապա հիպերկուտակում չենք ապրի: Մենք կարող ենք ավելի բարդ էմոցիաներ ապրել և ավելի երկար, քանի որ դրանք չեն կարող արտահայտվել մեկ վայրկյանում, օրինակ՝ կորստի ցավը. բավական ժամանակ է պահանջվում այս հույզն ապրելու համար»,- բացատրել է նա:
Հոգեբանը խոսել է զգացմունքների արտահայտման ուղիների մասին՝ ընդգծելով, որ դա անհրաժեշտ է:
«Երբ ուրախություն ենք ապրում, կարող ենք բառերով ասել կամ գրկել, այսինքն՝ արտահայտել էմոցիաները։ Վախը կարելի է նաև բառերով փոխանցել, դա միշտ չէ, որ հեշտ է, բայց կարելի է ասել, որ վախենում ես, գոռում ես կամ բարձ ես ծեծում»,- կիսվել է մասնագետը։
Կարդիակոսն ընդգծել է, որ ցանկացած հույզ պետք է շարունակել շարժումներով, խոսքերով և զգացմունքներով, այնուհետև ինտենսիվությունը կնվազի և կհեշտանա։