Հա, գումա՞ր եք ուզում, ես էլ եմ ուզում. Սերժ Սարգսյանը՝ գիտնականներին
ՀՀ ԳԱԱ տարեկան ընդհանուր ժողովի ժամանակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է ԳԱԱ Օրգանական և դեղագործական քիմիայի կենտրոնի տնօրեն Վիգեն Թոփուզյանի բարձրացրած՝ նոր սարքավորումներ ձեռք բերելու անհրաժեշտությանը վերաբերող հարցին:
«Այսօր կա 21-22 քիմիական կազմակերպություն, որ ունեն, օրինակ՝ շատ անհրաժեշտ միջուկային մագնիսական ռեզոնանսի սարքի կարիքը, առանց որոնց նոր հետազոտություններ անել չի լինում»,- ասել է Վիգեն Թոփուզյանը:
Իր ելույթի ժամանակ նախագահ Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է այդ հարցին:
«Այստեղ սարքավորման հարց բարձրացվեց, բայց ես չհասկացա, թե ինչին էր դա վերաբերում»,- հարցրեց Սերժ Սարգսյանը, և երբ դահլիճից արձագանքեցին, նախագահը հարցրեց, թե արձագանքն ինչի հետ է կապված:
Գիտնականներից մեկը բարձրաձայնեց. «Փո՛ղ է պետք»: Նախագահը պատասխանեց.
«Հա, գումա՞ր եք ուզում, ես էլ եմ ուզում, բոլորն էլ ուզում են»:
Ներկաների կարճատև ծիծաղից հետո նախագահը շարունակեց.
«Ես անկեղծորեն տեղյակ չեմ այդ սարքերի անհրաժեշտության մասին և արդյունքները ինչպիսին են լինելու: Եթե դա իրոք խնդիր է լուծելու, ձեռք կբերենք այդպիսի սարքավորումներ: Եթե արագացուցիչ ձեռք ենք բերում, դա էլ ձեռք կբերենք, բայց արդյունք պետք է լինի», – ասաց նախագահն ու խոսքը եզրափակեց՝ ասելով, որ մեր ժողովուրդը միշտ ակնածանք է ունեցել գիտության բնագավառի նկատմամբ, և գիտությունը ՀՀ-ում միշտ պահանջված է եղել:
«Եվ դուք և ձեզանից հետո եկողները պետք է դա անեն, ցավոք սրտի, սուղ միջոցներով: Մեր ճակատագիրը դեռևս տևական ժամանակ այդպիսին է լինելու՝ փոքր հնարավորություններով մենք լուրջ խնդիրներ պետք է լուծենք»,- խոսքը եզրափակեց Սերժ Սարգսյանը: