Պերուի 124-ամյա բնակիչը, ով իրեն հռչակել է աշխարհի ամենատարեց մարդը և երբևէ ապրած ամենատարեց մարդը, նշել է իր երկարակեցության պատճառը։ Այս մասին հայտնում է Daily Mail-ը։
Կառավարության տվյալներով՝ նախկին ֆերմեր Մարսելինո Աբադ Տոլենտինոն, որը ծագումով Հուանուկո շրջանից է, ծնվել է 1900թ.: Մինչեւ 2019 թվականը նա ապրել է առանց անձը հաստատող փաստաթուղթ, քանի դեռ իշխանությունները նրան չեն տրամադրել։ Նա ներկայումս թոշակառու է և ապրում է ծերանոցում։ Պերուի կառավարության տվյալներով՝ Տոլենտինոն ապրիլի 5-ին դարձավ 124 տարեկան։ Սա նշանակում է, որ թոշակառուն կարող է լինել աշխարհի և պատմության ամենատարեց մարդը։ Իշխանությունները հայտ են ներկայացրել Գինեսի ռեկորդների գրքին, և այն ներկայումս քննարկման փուլում է։
Տոլենտինոն որբ է մնացել յոթ տարեկանում և երբեք դպրոց չի հաճախել: Նա ապրել է գյուղում և հասուն տարիքում դարձել հողագործ։ Ըստ իշխանությունների՝ երկարակյաց տղամարդը վարել է առողջ ապրելակերպ, որն արտահայտվել է նրա լավ առողջությամբ և անմիջական բնավորությամբ: Տոլենտինոն երկար կյանքի իր գաղտնիքն անվանել է առողջ սնունդ, այդ թվում՝ մրգեր և գառան միս ուտելը:
Երկարակեցության բացարձակ ռեկորդն այժմ պատկանում է ֆրանսուհի Ժաննա Կալմենին, ով, ըստ փաստաթղթերի, ապրել է 122 տարի 164 օր։ Որոշ հետազոտողներ կասկածի տակ են դնում նրա տարիքը, սակայն առայժմ նա պաշտոնապես համարվում է երկրի վրա երբևէ ապրած ամենատարեց մարդը: