Ֆինանսները չհերիքելու հատկություն ունեն. նախագահի ելույթը ԳԱԱ տարեկան ժողովում
Հանրապետության նախագահն այսօր՝ մարտի 28-ին, մասնակցել է ՀՀ ԳԱԱ տարեկան ընդհանուր ժողովին, որի ընթացքում ողջունել է ակադեմիայի տարեկան ընդհանուր ժողովի մասնակիցներին և ընդգծել, որ գիտնականների հետ իր հանդիպումներն ու ակադեմիայի տարեկան ժողովներին ավանդաբար մասնակցությունը ոչ միայն հարգանքի դրսևորում է գիտնականների նկատմամբ, այլև գիտական հանրույթի խնդիրներին, գործունեությանը, գիտության վիճակին ծանոթանալու ևս մեկ և շատ լավ հնարավորություն:
Նախագահն ուրախությամբ ընդգծել է, որ Հայաստանում գիտության զարգացման նոր մոտեցում է տեսնում: Ըստ նրա՝ նախկինում, հատկապես 2008-2009թթ., բոլոր ելույթները հանգում էին մի խնդրի՝ ֆինանսների բացակայությանը, այսօր գիտնականներն իրենք են իրենց աշխատանքի գնահատման արդյունքում եկել այն եզրակացության, որին հանգել էինք 5-6 տարի առաջ:
«Այո՛, պետք է օպտիմալացնել և եղած միջոցներն արդյունավետ օգտագործել: Այս մոտեցումն ուղղակի հրամայական է մեր գիտության զարգացման համար: Նոր Ռադիկ Մարտիրոսիչի հետ խոսում էինք, ասում է՝ ախր, շատ չեն մեր գիտնականները: Այո´, շատ չեն, բայց խնդիրը քանակի մեջ չէ, խնդիրը այդ մարդկանց արդյունավետ աշխատանքի մեջ է: Հարցն այսպես է: Եթե Հայաստանում 20 հազար գիտնական էլ լինի, էլի ես չեմ ասի՝ շատ են, բայց նորից եմ կրկնում, հարցը 20 հազարի մեջ չէ, հարցը մի քանի հազարի արդյունավետ աշխատանքի մեջ է»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը և ավելացրեց, որ ցանկալի արդյունքին հասնելուց հետո, պետական եկամուտների մեծացմանը զուգահեռ, կտրամադրվեն հավելյալ միջոցներ:
Սերժ Սարգսյանը վստահեցրել է, որ ցանկացած իրատեսական, հիմնավորված ծրագրի համար պետությունը մշտապես պատրաստ է եղել և այժմ էլ պատրաստ է միջոցներ գտնելու:
«Մենք շարունակելու ենք ծրագրային ֆինանսավորումը: Հասկանալի է, և այլ մարմինների աշխատանքից գիտեմ, որ բոլորը դժգոհ են իրենց ֆինանսավորումից, և միայն Հայաստանում չէ այդպես: Ֆինանսները հատկություն ունեն չհերիքելու և ոչ միայն գիտության ոլորտում, տանն էլ, արձակուրդի ժամանակ էլ, բոլոր ժամանակներում էլ չի հերիքում, և այսօր պետք է կարողանանք առավելագույնի հասնել փոքր հնարավորություններով»,- ասել է նախագահը: