ՀՀ ԳԱԱ տարեկան ընդհանուր ժողովի ժամանակ, Ռուսաստանի բժշկական պարազիտաբանության, արևադարձային եւ վեկտորային հիվանդությունների ինստիտուտի տնօրեն, Հայաստանի կենդանաբանության և հիդրոլոգիայի կենտրոնի գիտական ղեկավար Սերգեյ Մովսիսյանն այսօր՝ մարտի 28-ին, նախագահին ներկայացրեց մենագիր մի գիրք, որում 600-ից ավելի պարազիտների մասին ուսումնասիրություններ են ամփոփված:
Սերգեյ Մովսիսյանը կոչ արեց զերծ մնալ հում կամ վատ եփված մսերից, որոնք պարունակում են օրգանիզմի համար վտանգավոր մի շարք մակաբույծեր, որոնք օրգանիզմում շատ արագ կարող են բազմանալ:
«Բացի կենսաբանական պարազիտներից, կան սոցիալական պարազիտներ, որոնք ամենուր տարածված են և վտանգավոր մարդու օրգանիզմի համար», – ասաց Սերգեյ Մովիսյանը՝ առաջացնելով նախագահ Սերժ Սարգսյանի և ներկաների բարձր ծիծաղը: Ակադեմիկոսի այս արտահայտությունը, ամենայն հավանականությամբ, փոխաբերական իմաստով էր ընկալվել: Նախագահի՝ «էդ ո՞ր մակաբույծներն են» հարցին, Մովսիսյանը պատասխանեց, որ դրանք ամբողջ շրջաններում կան, կենդանիների մոտ կան, մարդկանց մոտ էլ կան:
«Նախագահը ծիծաղեց, ես ուզեցա ասել, որ եթե վարակվեք, չեք ծիծաղելու, լաց եք լինելու», – քիչ ավելի ուշ լրագորղների հետ զրույցում պարզաբանեց Մովսիսյանը:
Սերգեյ Մովսիսյանը ևս մեկ անգամ կոչ արեց զերծ մնալ վատ եփված խորովածներից ու մսերից, քանի որ ամենավտանգավոր մակաբույծներից մեկը հենց հում խոզի մսի մեջ է պարունակվում:
Եթե մտնեն մկանների մեջ, պարզվում է, որ մկանների մեջ նրանք կապսուլա են ստեղծում եւ մնում են, չես զգում դա, խրոնիկ է: Ոտքերն են ցավում, կուրծքն է ցավում, մեջքն է ցավում, մարդ չի իմանում ինչից է դա: Եթե ախտորոշումը ճիշտ լինի և ժամանակին, դա կարող են բուժել: Մարդու համար շատ վտանգավոր են նաև կանաչիները, որոնք լավ չլվանալու դեպքում, շների մազ է մնում կանաչիների մեջ և այն անցնելով օրգանիզմ, վարակում է ամբողջ լյարդը, կարծում են, թե դա քաղցկեղ է», – պարզաբանեց ակադեմիկոսը:
Լրագրողի հարցին՝ «հիմա դուք խորհուրդ եք տալիս նախագահին, որ խորոված չուտի՞», ակադեմիկոսը պատասխանեց. «Նրանք գիտեն ինչ կուտեն, չմտածե՛ք նրանց մասին»:
Ակադեմիկոսը ամբիոնից նաև բարձրացրեց Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առկա միջակադեմիական համագործակցությունը միջկառավարական դարձնելու հարցը: