Չունցինի Հարավարևմտյան համալսարանի չինացի գիտնականները նոր միջոց են գտել սթրեսից ուտելու դեմ պայքարելու համար: Պարզվել է, որ սիրելիների աջակցությունն օգնում է խուսափել նյարդայնության պատճառով չափից շատ ուտելուց։ Հետազոտությունը հրապարակվել է Nutrients գիտական ամսագրում:
Սթրեսից ուտելը սովորական վարքագծային արձագանք է, երբ մարդիկ օգտագործում են չափազանց շատ բարձր կալորիականությամբ, ճարպային կամ քաղցր սնունդ՝ հուզական անհարմարությունը հաղթահարելու համար: Թեև այս սովորությունն առաջին հայացքից անվնաս է, այն զգալի երկարաժամկետ վտանգներ է պարունակում առողջության համար, այդ թվում՝ գիրություն և շաքարախտ:
Հետազոտողները երկու փորձ են անցկացրել՝ ընդհանուր 274 մասնակցով: Կամավորներին պատահականության սկզբունքով բաժանել են չորս խմբի, որոնցից առաջինին աջակցում էին իրենց լավագույն ընկերները, երկրորդին՝ անծանոթները, երրորդ խումբը պետք է ոգեշնչվեր ինքնուրույն, իսկ չորրորդը վերահսկիչ խումբ էր, որի մասնակիցներին ոչ մի հրահանգ չէր տրվել:
Փորձարկվողներին տրվել են տարբեր առաջադրանքներ՝ սթրեսի աստիճանական աճ առաջացնելու համար, օրինակ՝ խոսել անծանոթ լսարանի առջև: Առաջադրանքներից հետո մասնակիցներին առաջարկվել են տարբեր ճաշատեսակներ՝ ինչպես բարձր կալորիականությամբ, այնպես էլ դիետիկ:
Պարզվել է, որ ընկերների խմբի մարդիկ սկսել են ուտելինչպես բարձր, այնպես էլ ցածր կալորիականությամբ մթերքների ավելի փոքր չափաբաժիններ, ինչը վկայում է սթրեսի պայմաններում սննդի կարիքների կրճատման մասին:
Հետազոտության հեղինակների կարծիքով՝ իրենց հայտնագործությունը կօգնի նոր մեթոդներ մշակել էմոցիոնալ դժվարությունների պատճառով չափից շատ ուտելու դեմ պայքարելու համար։