Հայաստանը կարող է արտադրել ռոբոտացված համակարգեր, բայց ոչ տանկեր և ՀՕՊ. Փախչանյան
Հայկական ռազմարդյունաբերության տեխնոլոգիական մակարդակը թույլ է տալիս ռազմական տեխնիկայի որոշակի ուղղություններում ավելի մեծ հավակնություններ ունենալ։ Պաշտպանության նախարարությունն ուսումնասիրել է այն ոլորտները, որտեղ զարգացման հնարավորություն կա։ Դրանք այսօր ներկայացրեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ – ՊՆ ռազմարդյունաբերական պետական կոմիտեի նախագահ Դավիթ Փախչանյանը։
«Ուղղությունները, որոնք մենք համարում ենք մեզ համար կարևոր, և արդեն տեսնում ենք, որ հաջողությունների ենք հասնում, էլեկտրոնիկայի հետ կապված ուղղություններն են, կապը, ռադիոլոկացիան, հետախուզության հետ կապված խնդիրներ, ռոբոտացված համակարգեր, այդ թվում՝ ԱԹՍ-ներ, օպտիկա-էլեկտրոնիկա, լազերային տեխնիկա և այլն», – նշեց Փախչանյանը։
Այդ ուղղություններում, ըստ Փախչանյանի, ոչ միայն կան հնարավորություններ, այլև հենց նախարարությունն այդ ուղղություններում նախընտրում է համագործակցել տեղական արտադրողների հետ։
«Ուղղությունները, որտեղ չենք կարող, տանկերն են, ՀՕՊ համակարգեր և այլն, որոնք մեզ համար դեռ չափազանց բարդ են, տեխնոլոգիաների տեսակետից Հայաստանում նման հնարավորություններ առայժմ չունենք, բայց մոդեռնիզացիայի ուղղությամբ որոշակի աշխատանքներ անում ենք նաև այդ ուղղությամբ», – նշեց փոխնախարարը։
Ասուլիսի ընթացքում Փախչանյանն անդրադարձավ նաև Ապրիլյան պատերազմից հետո դիրքերի կահավորմանն ու տեխնոլոգիական համալրմանը։ Հայկական արտադրության զինտեխնիկայի ու պաշտպանական միջոցների ամենաթարմ օրինակները ներկայացվելու են նաև վաղը՝ մարտի 29-ին, Երևանում մեկնարկող ArmHiTec պաշտպանական տեխնոլոգիաների ցուցահանդեսի ընթացքում։