2016 թվականից հետո առաջնագծում ինժեներական կահավորման, ինչպես նաև հայկական արտադրության տեխնիկայով համալրման գործում զգալի առաջընթաց կա։ Այս մասին այսօր տեղեկացրեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ – ռազմարդյունաբերական կոմիտեի նախագահ Դավիթ Փախչանյանը։
Հայկական արտադրության զինտեխնիկայի ու պաշտպանական միջոցների ամենաթարմ օրինակները ներկայացվելու են նաև վաղը՝ մարտի 29-ին, Երևանում մեկնարկող ArmHiTec պաշտպանական տեխնոլոգիաների ցուցահանդեսի ընթացքում։
«Լինելու է նաև փակ ցուցադրություն (միայն գաղտնիության թույլտվություն ունեցող անձանց համար է այդ ցուցադրությունը), ներկայացված են լինելու մեր ամենավերջին մշակումները։ Մի շարք բաներ, որ մինչ այդ չէինք ցուցադրում, ցուցադրված կլինի բաց մասում», – նշեց Փախչանյանը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ ցուցահանդեսին մասնակցել է 30-ից ավելի ռազմարդյունաբերական ընկերություն աշխարհի 14 երկրներից, ու ևս 30-ից ավելի ընկերություն Հայաստանից։ Ցուցահանդեսին մասնակցելու են ավելի մեծ թվով ընկերությունների պատվիրակություններ, որոնք մասնակցելու են գործարար համաժողովներին, առանց սեփական տաղավարի։
Փախչանյանը նաև տեղեկացրեց, թե հայկական բանակի սպառազինությունների գնումների քանի տոկոսն է կազմելու տեղական արտադրանքը։ Նրա խոսքով՝ զինված ուժերի սպառազինության մեջ հայկական արտադրանքի հարաբերակցության աճը կախված է նրանից, թե որքան արագ հնարավոր կլինի դրանք վերջնական կիրառման մակարդակի հասցնել։