Հայտնի է դարձել, թե ինչպես է միայնությունը վատագույնս փոխում մարդու անհատականությունը
Հարավային Կորեայի Կյեմյոնգի համալսարանի գիտնականներն ուսումնասիրել են մենակության երկարաժամկետ ազդեցությունը մարդու բնավորության գծերի վրա: Հետազոտությունը հրապարակվել է Personality and Individual Differences (PID) գիտական ​​ամսագրում:
Օգտագործելով երկարաժամկետ Առողջապահության և կենսաթոշակային ուսումնասիրության տվյալները, որոնք հետևում են ԱՄՆ-ի 50 տարեկանից բարձր բնակիչների կյանքին, հետազոտողները ուսումնասիրել են 9671 նախաձեռնության մասնակիցների տվյալները՝ հավաքագրված 2012, 2016 և 2020 թվականներին:
Պարզվել է, որ մենակության զգացումը կանխատեսում է անձի երեք հիմնական գծերի անկում` էքստրավերտություն, համերաշխություն և բարեխղճություն: Սա նշանակում է, որ մենակությունը կարող է աստիճանաբար քայքայել մեր ընկերասիրությունը և կարգապահությունը, որով մենք մոտենում ենք մեր առօրյա կյանքին:
Հետազոտությունը պարզել է նաև բացասական հույզերի զգալի դերն այս դինամիկայի մեջ: Պարզվել է, որ վատ զգալը ոչ միայն կարող է հանգեցնել միայնության զգացողության, այլև ավելի հակված դարձնել ապագայում վատ զգալու՝ ստեղծելով հուզական սթրեսի և մեկուսացման բարդ ցիկլ: