Կալորիականության, ամբողջական կենդանական սպիտակուցի և հանքանյութերի պարունակության առումով վերամշակված պանիրը արժեքավոր մթերքներից է։ Այս մասին Գազետա.Ru-ին ասել է կաթնամթերքի տեխնոլոգ Ժաննա Գուչոկը։
«Հալած պանրի տարբեր տեսակների էներգետիկ արժեքը տատանվում է 220-360 կկալի սահմաններում։ Սա վերամշակված պանիրը դարձնում է սննդարար արտադրանք, որն օգտակար է ոսկրային հյուսվածքի, ատամների, եղունգների և մազերի ձևավորման համար: Այն նաև սպիտակուցի բնական աղբյուր է, որն անհրաժեշտ է մկանների նորմալ աճի և զարգացման համար: Վերամշակված պանիրն ավելի լավ է օգտագործել նախաճաշին, քանի որ ճարպերի շնորհիվ այն օգնում է ձեզ լավ վիճակում մնալ ողջ օրվա ընթացքում: Այս ապրանքը հարուստ է հեշտությամբ մարսվող սպիտակուցով: Հալած պանիրների մարսելիությունը 100 տոկոս է, իսկ բնական պանիրներինը՝ 95 տոկոս»,- ասել է փորձագետը։
Միաժամանակ, ըստ փորձագետի, մանկական սննդի համար խորհուրդ չի տրվում մշակված էժան, ինչպես նաև արհեստական քիմիական հավելումներ պարունակող պանիրը։
«Ոչ կաթնամթերքի ճարպերի և (կամ) սպիտակուցների օգտագործմամբ վերամշակված պանրի տեխնոլոգիայով պատրաստված արտադրանքները, որոնցում դրանց մասնաբաժինը 50%-ից պակաս է (հալած պանիր), նույնպես չեն կարող առողջ համարվել։ Մեծ քանակությամբ վերամշակված պանիրը վնասակար է. կաթնաշաքարի նկատմամբ անհանդուրժողականություն ունեցող մարդիկ (բաղադրության մոտ 2%-ը) պետք է զգույշ լինեն վերամշակված պանրի նկատմամբ։ Ստամոքսի թթվայնության բարձրացման դեպքում արտադրանքի դանդաղ կլանում է տեղի ունենում»,- եզրափակեց նա: