Ֆինանսական ոլորտում համակարգային գիտելիքների և հմտությունների անբավարար քանակությունը բազում դժվարություններ է ստեղծում ինչպես առօրյա կյանքում, այնպես էլ բիզնեսում։ Ուշագրավն այն է, որ սխալներն իրենց բնույթով համակարգային են։ Տնտեսագետ Սվետլանա Պավելչուկը Газета.Ru-ին պատմել է այն նշանների մասին, որոնք ցույց են տալիս, որ դուք չգիտեք, թե ինչպես զգույշ վարվել փողի հետ։
Առաջին նշանը ձեր հնարավորությունների սահմաններում ապրելու անկարողությունն է։
«Մարդիկ տոկոսով վարկեր են վերցնում՝ չհասկանալով, որ պետք է բազմապատիկ վճարեն՝ դրանով իսկ ստեղծելով պարտքի մի տեսակ ցիկլ։ Դրանից խուսափելու համար պետք է ճիշտ բաշխեք ձեր ֆինանսները. եկամուտ ստանալու օրը նախօրոք պլանավորեք ձեր ծախսերը և խնայեք առնվազն 10%: Ապագայում նման խնայողությունները կկարողանան աշխատել ձեզ համար, եթե դուք խելամիտ ներդրումներ կատարեք: Կարևոր է նաև յուրաքանչյուր նոր վարկը վերանայելու սովորություն ներդնել՝ հիմնվելով 4 հիմնական չափանիշների վրա՝ հրատապություն, մարում, վճարում և գրավ, դա կօգնի ձեզ խուսափել էմոցիոնալ և իրավիճակային գնումների թակարդում հայտնվելուց»,- պարզաբանել է նա:
Տնտեսագետը ուշադրություն է հրավիրել նաև ֆինանսական անվտանգության բարձիկի բացակայության վրա.
«Առանց խնայողությունների մարդը կարծես թե ապրում է մեկ օր և իրեն ենթարկում է կոտրված լինելու վտանգի: Արդյունավետ ստեղծեք ձեր սեփական միջոցներն ու պահուստները. սա կարող է խնայողություններ լինել երեխաների կրթության, մեքենա կամ բնակարան գնելու համար: Առնվազն պետք է ունենաք անվտանգության ցանց, որը հավասար է ձեր երկու ամսվա աշխատավարձին արտակարգ իրավիճակների դեպքում, երբեմն այդ գումարը կարող է փրկել ձեզ, ինչպես եղավ շատ ընտանիքներում համաճարակի ժամանակ»,- հավելել է մասնագետը։
Երրորդ նշանը չափից դուրս և չարդարացված խնայողություններն են։
«Հիշեք ասացվածքը՝ ժլատը երկու անգամ է վճարում: Էժան կոշիկները կարող են ակնթարթորեն շարքից դուրս գալ, դաժան կատակ խաղալ ձեր հետ և վերածվել չպլանավորված գնումների։ Մեկ այլ բան համարժեք խնայողությունն է. ձեր գործողությունների մանրակրկիտ վերլուծությամբ, դրա համար դուք պետք է պահեք եկամուտների և ծախսերի գրառումներ, կարող եք դա անել նոթատետրում, հեռախոսի գրառումներում, excel աղյուսակներում կամ հարմար առցանց հավելվածում: Ձևավորելով ձեր գումարն արդյունավետ կառավարելու սովորություն՝ դուք շուտով կկարողանաք կատարել այն գնումները, որոնց մասին երազում էիք: Եվ դա կլինի ոչ թե ապառիկ, այլ ձեր սեփական միջոցներով»,- խորհուրդ է տվել փորձագետը։
Չարժե, ըստ Պավելչուկի, բոլոր միջոցները ներդնել բիզնես նախագծի մեջ։