Ամերիկացի գիտնականները երկու համալսարաններից և Նյու Յորք նահանգի Առողջապահության դեպարտամենտից հետաքննել են լեգեոնելոզի (լեգիոնելլա բակտերիայով առաջացած թոքաբորբի ատիպիկ ձև) կամ լեգեոներական հիվանդության դեպքերի առեղծվածային աճի պատճառները: Մասնագետները եկել են այն եզրակացության, որ ծանր շնչառական վարակների տարածման հիմնական պատճառներից մեկը մաքուր օդն է։ Հետազոտությունը հրապարակվել է Proceedings of the National Academy of Sciences Nexus (PNAS Nexus) գիտական ամսագրում։
Վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում ԱՄՆ-ում լեգեոներների հիվանդության դեպքերն աճել են 9 անգամ՝ 2000 թվականի 1100 դեպքից 2018 թվականին հասնելով 10000 դեպքի: Եվրոպայում և Կանադայի որոշ շրջաններում լեգեոներական հիվանդությամբ վարակվածների թիվը նույն ժամանակահատվածում աճել է 5-7 անգամ։
Թեև լեգեոներների հիվանդության մեծ բռնկումները, որոնք սկսվել են 1976 թվականին, կապված են օդորակիչների, առևտրային օդափոխության համակարգերի և հովացման աշտարակների հետ, դեպքերի ճնշող մեծամասնությունում վարակի հիմքում ընկած աղբյուրն անհայտ էր:
Օդափոխման համակարգերը և հովացման աշտարակները ջրային գոլորշիների ցրման միջոցով լեգիոնելա բակտերիաները տարածում են զգալի հեռավորությունների վրա: Մանրէները նստում են ջրի կաթիլների վրա և դրանց հետ մեկտեղ մտնում են մարդկանց շնչառական ուղիներ։
Հետազոտողները ուսումնասիրել են խոնավությունը, ջերմաստիճանը, տեղումները և ուլտրամանուշակագույն ճառագայթումը Նյու Յորք նահանգում 1992-ից 2019 թվականներին, սակայն պարամետրից ոչ մեկը չի կարող բացատրել լեգեոներների հիվանդության աճը:
Այնուհետև գիտնականներն իրենց ուշադրությունն ուղղեցին օդում ծծմբի երկօքսիդի (SO2) մակարդակի նվազմանը: Պարզվել է, որ մթնոլորտի մաքրումը տարօրինակ կերպով փոխկապակցված է թոքային վարակների թվի աճի հետ։
Ծծմբի երկօքսիդը արտադրվում է հանածո վառելիքի այրման ժամանակ: Ինչպես ցույց է տվել մոդելավորումը, ջրի հետ խառնվելիս այս միացությունը վերածվում է ծծմբաթթվի և անբարենպաստ միջավայր է ստեղծում բակտերիաների համար։
Ինչպես ցույց է տվել վերավերլուծությունը, 20 տարվա ընթացքում SO2-ի կոնցենտրացիան Նյու Յորքի օդում նվազել է 10 անգամ՝ գրեթե այնքան, որքան աճել է լեգեոնելոզով հիվանդացությունը:
Գիտնականները նշել են, որ անհրաժեշտ է մշակել բակտերիաների դեմ պայքարի ռազմավարություններ, որոնք մթնոլորտը մաքուր կպահեն։