Ձուն և կաթը, հակառակ տարածված կարծիքի, օգտակար են մաշկի համար, ասում է բժշկական գիտությունների թեկնածու, մաշկաբան Նատալյա Միխայլովան։ Lenta.ru-ի մեկնաբանությունում նա կոչ է արել դադարեցնել որոշ հայտնի սննդամթերքների դեմոնիզացիան:
Բժշկի խոսքով՝ հավի ձվերին վերագրվում են բազմաթիվ բացասական հատկություններ՝ իբր դրանք մաշկի ցան ու վաղ կնճիռներ են առաջացնում, ինչպես նաև խոլեստերինի պատճառով ինսուլտի վտանգ են առաջացնում։ Փաստորեն, ձվի սպիտակուցի մեջ պարունակվող նյութերն օգնում են հեռացնել «վատ» խոլեստերինը, պայքարել պզուկների դեմ և մաշկը փայլատ դարձնել։
Ձուն պարունակում է նաև մեծ քանակությամբ վիտամին E, հակաօքսիդանտներ և ամինաթթուներ, որոնք բարենպաստ ազդեցություն են ունենում ոչ միայն մաշկի վիճակի, այլև ամբողջ օրգանիզմի վրա։ Հիմնական հարցը ձուն չափավոր ուտելն է և միայն խաշած վիճակում։ Եթե ձվերից ցան ունեք, ամենայն հավանականությամբ դա ալերգիա է: Այս դեպքում անհրաժեշտ է խորհրդակցել բժշկի հետ։
Ըստ Միխայլովայի` շատ սննդաբաններ կարծում են, որ միայն երեխաները կարող են խմել կաթ, իսկ մեծահասակները կարող են առանց այս մթերքի, բայց դա ճիշտ չէ։
«Եթե դուք խնդիրներ ունեք կաթնաշաքարի անհանդուրժողականության հետ և իսկապես տհաճ հետևանքներ եք տեսնում ձեր մարմնի վրա, խմեք առանց կաթնաշաքարի կաթ: Բայց մի հրաժարվեք կաթնամթերքից. կեֆիրը, ֆերմենտացված կաթը, կաթնաշոռը և միջին յուղայնությամբ թթվասերը բարենպաստ են ազդում աղեստամոքսային տրակտի աշխատանքի վրա և օգնում են մաշկին առողջ մնալ անկախ տարիքից»,- ասել է Lenta.ru-ի զրուցակիցը։
Սպիտակ հացի և խմորիչով թխած մթերքների վտանգը կայանում է մեծ քանակությամբ կալորիաների և գլյուտենի մեջ, բացատրել է Միխայլովան: Բայց ըստ նրա` սրանք վտանգավոր են միայն ալերգիկ և ցելյակիա ունեցող մարդկանց համար:
Այնուամենայնիվ, եթե դուք ունեք որևէ անհանդուրժողականություն, ապա ձեզ հակացուցված է ոչ միայն հացը, այլև ուտեստների մի ամբողջ տեսականի։
Եզրափակելով՝ բժիշկը խորհուրդ է տվել ուտել ամբողջական հացահատիկային հաց։