Բժիշկը ցրել է տաքացրած մակարոնեղենի մասին միֆը
Հակառակ տարածված կարծիքի, տաքացրած մակարոնեղենի մեջ պարունակվող օսլան չի վնասի ձեր առողջությանը, ասում է սննդաբան Անտոնինա Լեոնտևան։ Թեև թարմ պատրաստված արտադրանքը, ըստ Լեոնտևայի, ավելի անվտանգ է։ Երեք օր պահելուց հետո այն ուտելը թունավորման վտանգ է ներկայացնում, քանի որ խմորը լավ միջավայր է պաթոգեն միկրոօրգանիզմների համար։
«Իհարկե, ցանկացած մթերք լավ է, երբ այն թարմ է։ Ո՞րն է տաքացրած սննդի բացասական կողմը: Եթե ​​նույն մակարոնեղենը երեք օրից ավելի է սառնարանում, ապա այն վարակված է բակտերիայով և, համապատասխանաբար, վտանգ կա, որ պաթոգեն բակտերիաները կսկսեն զարգանալ, և մենք պարզապես կարող ենք թունավորվել այս մակարոնից»,- ասել է նա։
Հարավարևելյան Ասիայում սովորաբար ընդունված չէ որևէ մթերք տաքացնել հենց այն պատճառով, որ խոնավ կլիմայական պայմաններում բակտերիաներով և սնկային սպորներով վարակումն ավելի արագ է տեղի ունենում:
Միաժամանակ, դիետոլոգը կասկածելի է համարել այն պնդումը, որ մակարոնեղենը տաքացնելուց հետո օսլան սկսում է վնասակար նյութեր արտազատել։
«Եթե մակարոնեղենը եփում էինք ու ուտում, ուղղակի օսլա էինք ստանում։ Այն հետագայում քայքայվում է ստամոքսում, ինչի արդյունքում ձևավորվում է գլյուկոզա, որը մենք օգտագործում ենք էներգիա ստանալու համար: Եթե ​​սառեցված մակարոնեղենը հանենք սառնարանից ու ուտենք, ապա այս դեպքում օսլան որոշակի դիմադրություն է ձեռք բերում, այսինքն՝ մեր ֆերմենտները չեն կարողանում ամբողջությամբ քայքայել այն և վերածել գլյուկոզայի»,- պարզաբանել է նա:
Մակարոնեղենը նաև բավականին կալորիական է. 200 գրամ խաշած մակարոնեղենը պարունակում է 314 կալորիա, ուստի խորհուրդ չի տրվում այն ​​ուտել ընթրիքին։ Մարմինը պարզապես բավարար ժամանակ չունի՝ ծախսելու ստացած էներգիան։ Եթե ​​մակարոնին ավելացնեք յուղոտ սոուս կամ պանիր, ապա ճաշատեսակի կալորիականությունը մի քանի անգամ կավելանա, ուստի ավելի լավ է մակարոնեղենն ուտել բանջարեղենով և խոտաբույսերով կամ բանջարեղենային սոուսներով: