Բժշկական գիտությունների թեկնածու, մաշկավեներոլոգ, կոսմետոլոգ Լեյլա Ռոուզը Moslenta-ի հետ զրույցում կիսվել է դեմքից հոգնածության նշանները հեռացնելու եղանակով:
Նախ մասնագետը խորհուրդ է տվել ընտրել բնական բաղադրիչներով խնամքի միջոցներ։ Օրինակ՝ մեղրից ու ձվից կարելի է դիմակ պատրաստել՝ խառնելով կես ձվի սպիտակուցը, ամբողջական դեղնուցը և կես թեյի գդալ մեղրը։ Այն պետք է քսել և թողնել յոթ րոպե, ապա լվանալ:
Կանաչ թեյի դիմակը կօգնի ազատվել աչքերի տակի մուգ շրջանակներից։ Լցնել եռացրած ջուրը մեծ տերևավոր կանաչ թեյի վրա և եփել: Այնուհետև հարկավոր է տերևները սառեցնել, փաթաթել թաղանթով և դնել կոպերին 20 րոպե։
«Ժամանակին ազատվե՛ք ժամկետանց ապրանքներից և հաշվե՛ք ձեր կոսմետիկ պայուսակը։ Օգտագործեք ճիշտ դիմակներ. գնեք այնպիսի դիմակներ, որոնք ունեն լիմֆոդրենաժային էֆեկտ: Կարևոր չէ, թե ինչ տեսքով են դրանք, շատ ավելի կարևոր է, որ դրանք պարունակեն վիտամին C և կոֆեին, որոնք բարենպաստ ազդեցություն ունեն դեմքի մաշկի վրա և կարող են նվազեցնել այտուցը»,- ասել է Ռոուզը։
Կոսմետոլոգը նաև նշել է, որ դեկորատիվ կոսմետիկան միայն քողարկում է արտաքին տեսքի թերությունները։ Այնուամենայնիվ, կարևոր է, որ այն լինի բարձրորակ և հարմար ձեր մաշկի տեսակին:
Բացի դրանից, նա խորհուրդ է տվել դիմել կոսմետոլոգի։ Մասնագետի խոսքով՝ առանձնանում են ծերացման հետևյալ տեսակները՝ դեֆորմացիոն, այտուցային, հոգնած, մկանուտ, մանր կնճռոտված։ Կան նաև խառը մորֆոտիպեր, օրինակ՝ դեֆորմացիոն-այտուցային։ Կախված այս և այլ անհատական հատկանիշներից՝ կոսմետոլոգը կկարողանա ընտրել այնպիսի պրոցեդուրաներ, որոնք կարող են կատարվել կլինիկայում:
Արտաքին տեսքի սլավոնական տեսակը առավել հաճախ բնութագրվում է ծերացման դեֆորմացիոն-էդեմատոզ տեսակով, որի դեպքում ավշային դրենաժը լավ օգնում է: Ընդլայնված արյունատար անոթները դեմքին տալիս են նաև որոշակի ուռածություն և հոգնած տեսք։ Ֆոտոթերապիան արդյունավետորեն պայքարում է դրանց դեմ։
Տարիքի հետ դեմքի որոշ տեղերում ծավալը կորչում է։ Իրավիճակը շտկելու համար կարող եք օգտագործել ֆիլերներ՝ դեմքի միջին և ստորին երրորդի վերականգնման համար։
Բայց ամենակարեւորը ամբողջ օրգանիզմի առողջությունն է։ Իսկապես երկարատև ազդեցություն ստանալու համար դուք պետք է փորձեք սահմանել քնի ռեժիմ, ձեր սննդակարգը դարձնել հավասարակշռված և բազմազան, որպեսզի ստանաք անհրաժեշտ քանակությամբ սպիտակուցներ, վիտամիններ, հանքանյութեր, ճարպաթթուներ և միկրոէլեմենտներ և տեղ ազատեք ձեր գրաֆիկում որակյալ հանգստի և մաքուր օդում զբոսանքի համար։ Դուք պետք է փորձեք նաև հեռացնել սթրեսային գործոնները, նվազեցնել հոգե-հուզական սթրեսը և սովորություն ձեռք բերել ամեն օր մոտ 20-30 րոպե ֆիզիկական ակտիվությամբ զբաղվել: