Նշվել են գարնանը վարորդների կողմից թույլ տրվող 5 սխալները
Ամենից հաճախ գարնանը վարորդները անտեսում են մեքենաների սպասարկումը։ Այս մասին խոսել է վերանորոգման մեխանիկ Վադիմ Ստրելբիցկիին։
«Առաջին և ամենաբարդ սխալը, որ մեքենայի սեփականատերը կարող է թույլ տալ գարնան գալուստով, սպասարկումն անտեսելն է: Տարին երկու անգամ (ձմռանից առաջ և հետո) մեքենան լրացուցիչ ուշադրություն է պահանջում իր տեխնիկական վիճակի նկատմամբ։ Այսպիսով, սպասարկման կենտրոնում կանոնավոր սպասարկումը բաց թողնելը, բոլոր ագրեգատների ու բաղադրիչների աշխատանքը, հեղուկների և ֆիլտրերի մակարդակը չստուգելը սխալ է»,- ասել է ավտոփորձագետը։
Երկրորդ սխալը, որը հաճախ թույլ է տրվում, դա ձմեռային անվադողերի անժամանակ փոխարինումն է ամառայինով։ Սա կարող է լուրջ ազդեցություն ունենալ անվտանգության և բեռնաթափման վրա, քանի որ անվադողը միակ մասն է, որն ապահովում է ձգում:
Երրորդ սխալը ճանապարհների պայմանների անտեսումն է։ Այսպիսով, ձմռանից հետո ճանապարհը կարող է սայթաքուն լինել։ Ուստի չափազանց կարևոր է ձեր վարելու ոճը հարմարեցնել ներկայիս պայմաններին:
Չորրորդ սխալն այն է, որ վարորդը ուշադրություն չի դարձնում թափքին: Ձմռանը մեքենան պատված է ռեակտիվներով, ուստի կարևոր է այն լավ լվանալ՝ օգտագործելով հատուկ միջոցներ։
Հինգերորդ սխալը ռադիատորի վիճակը չվերահսկելն է։ Ձմռանը այն ծածկվում է կեղտով, որն այնուհետև հանգեցնում է շարժիչի գերտաքացման։ Ձմռանից հետո ռադիատորը պետք է մաքրվի։ Դա կարելի է անել սպասարկման կենտրոնում կամ ավտոլվացման կետում: